Jak Bush "ukradł" piosenkę McFerrinowi...

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 16:00
- Don’t worry, be happy - przekonywał w 1988 roku artysta, znany wcześniej tylko w jazzowej niszy. Dziś ma na koncie 20 mln sprzedanych płyt. W międzyczasie był jeszcze film, afera polityczna i obyczajowa. O tym wszystkim w Jedynkowym felietonie Adama Halbera.
Audio

Bobby'ego McFerrina trudno nazwać twórcą jednego przeboju. Faktem jest jednak, że o wiele dłużej musiałby on czekać na masowy sukces, gdyby nie pozornie banalna piosenka, w której ćwierć wieku temu zakochał się cały świat. "Don’t Worry, Be Happy"  stała się wtedy pierwszym w historii utworem a capella (McFerrin wykonał swoim głosem i ciałem nie tylko wszystkie partie wokalne, lecz także imitacje efektów perkusyjnych oraz basowych), który wspiął się na szczyt listy "Billboardu" oraz zdobył aż trzy nagrody Grammy. Co prawda piosence pomógł nieco film "Koktajl" z udziałem m.in. Toma Cruise’a, ale potem to ona "wzmacniała" niezliczone obrazy kinowe, seriale i filmy telewizyjne oraz… kampanię prezydencką Busha seniora (zresztą bez zgody i wbrew woli autora, który na znak protestu wycofał ją nawet z repertuaru).

Uniwersalność przesłania i bezpretensjonalny ton "Don't Worry, Be Happy" mogą być mylące, jeśli chodzi o pierwotne inspiracje oraz intencje McFerrina. Otóż tytułową frazę artysta zaczerpnął z dorobku słynnego indyjskiego mistrza duchowego, Meher Baby. Nie zabrakło oczywiście obrońców moralności, którzy w pozornie niewinnym zdaniu "Nie martw się, bądź szczęśliwy" doszukali się nawoływania do obyczajowej anarchii. Ale to już temat na zupełnie inną audycję...

Muzyczne felietony Adama Halbera na antenie Jedynki w każdą sobotę po godzinie 18.15.

Czytaj także

Hip-hopowi beatboxerzy zdobywają świat

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 01:00
Dzięki występom Me, Myself And I w programie "Mam Talent" wielu Polaków po raz pierwszy usłyszało beatbox, czyli perkusyjny "odgłos paszczą". Przed koncertem tria w czwórkowym "Ministerstwie Dźwięku" (sobota, godz. 18:00) przypominamy historię niezwykłej techniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy jazzmani i Kasia Sobczyk? "To nie grzech"...

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 19:00
Tytuł wzięty z porannej prasy i trzy minuty komponowania przy fortepianie – tak powstał jeden z największych przebojów ery bigbitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: nie boję się fanów Cohena

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 12:00
Nowa płyta słynnej jazzowej wokalistki nosi nie budzący wątpliwości tytuł "Sekrety życia według Leonarda Cohena".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojtek Mazolewski rozkręca prywatki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:53
A to za sprawą swojej nowej płyty "Wojtek w Czechosłowacji", na której muzyk wraz z zespołem zaprezentował "słoneczne" podejście jazzu. O tanecznej mocy tej muzyki w pierwszej kolejności przekonali się... rodzice artysty.
rozwiń zwiń