X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek broni się kłamiąc

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 11:15
Krystian Lupa odziera człowieka z iluzji, jaką sam sobie stwarza. Okazuje się, że dużo bardziej boimy się kompromitacji niż niemoralności.
Audio

Krystian Lupa powraca często do dramatów Thomasa Bernharda, jednego z głównych piewców myśli Freuda i Junga. W swych spektaklach łączy piękno teatru z poszukiwaniem prawdy o człowieku, dla wielu są one niczym seanse u psychoanalityka.

Głównym problemem, z którym zmaga się reżyser jest odarcie człowieka z iluzji, jaką sobie stwarza.  

- Pojawia się to głównie na poziomie analizy sytuacji rodzinnych - wyjaśnia gość "Radiowej akademii kultury" Paweł Sztarbowski.

Reżyser dokonuje zbiorowej psychoanalizy rodziny obnażając toksyczne relacje, jakie w niej panują. W dramatach "Rodzeństwo", "Zaratustra" czy "Wymazywanie" Lupa ukazuje model rodziny, w której człowiek nie jest się w stanie odnaleźć.

Lupa wymaga też od swych aktorów, aby dokonali psychoanalizy granych postaci.

- Fenomenalne w aktorze jest to, że pragnie obronić swą postać przez dotarcie do prawdy. Podczas gdy w świecie rzeczywistym człowiek broni się kłamiąc - mówi reżyser.

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

(anj) (pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lupa i młodzi twórcy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:20
Pod koniec 2009 roku Krystian Lupa zaprosił do swojego Laboratorium studentów reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Postawił im pewien warunek: „powinieneś znaleźć "ja", z którym sie utożsamiasz, które cię wciągnie w głąb albo może które cię udręczy, ujawni niechciane rejony. To "ja" jest tu bardzo ważne". Owocem kilkumiesięcznej pracy było kilka spektakli. Dwa z nich można oglądać w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Są to: „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” w reżys
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Bardzo Kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 14:00
- RBK podąża za "ODYSEJA EUROPA" czyli cyklem spektakli, które maja swoją premierę w ESK 2010 - w Essen i Zagłębiu Ruhry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujący i bulwersujący spektakl Lupy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 10:36
We francuskiej prasie ukazały się entuzjastyczne recenzje przedstawienia Krystiana Lupy "Persona, Marilyn".
rozwiń zwiń