X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jestem żwawą staruszką

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 22:00
Danuta Szaflarska ma 95 lat, ale nadal możemy ją podziwiać na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest".
Audio
Danuta Szaflarska w Teatrze Telewizji (Bolesław Prus Madzia w Iksinowie, reż. Krystyna Sznerr), rok 1971.
Danuta Szaflarska w Teatrze Telewizji (Bolesław Prus "Madzia w Iksinowie", reż. Krystyna Sznerr), rok 1971. Foto: TVP/PAP- Tomasz Kostuch

Aktorstwo ma we krwi. Od najmłodszych lat występowała w teatrach amatorskich. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu wyjechała na studia do Krakowa. Ale to Warszawa stała się miastem jej życia. - Zakochałam się w stolicy od pierwszego wejrzenia - wspomina aktorka.

Danuta Szaflarska rzuciła krakowską Wyższą Szkołę Handlową żeby rozpocząć studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. - Była to jedyna państwowa szkoła aktorska w Polsce, dlatego zdecydowałam się tam zdawać. Bardzo trudno było się dostać. Ale po jej ukończeniu aktorzy dostawali propozycje pracy z całej Polski - mówi gość radiowej Jedynki.

Najbardziej lubi grać charakterystyczne postacie, gdyż jak sama mówi - aktorstwo to umiejętność fizycznego i psychicznego przeistoczenia się, trzeba myśleć i czuć jak grana postać. To jest bardzo ciekawa praca.

W dramacie Masłowskiej gra "osowiałą staruszkę na wózku inwalidzkim", ale w rzeczywistości jest nadal pełna energii. Zresztą wiele laurów aktorka zebrała dopiero niedawno. W 2007 została nagrodzona wyróżnieniem dla najlepszej aktorki podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za rolę w filmie "Pora umierać". Wcześniej dwukrotnie, w latach 1991 za "Diabły, diabły" oraz w 1993 za Pożegnanie z Marią" zdobyła na tym festiwalu wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nagrodzona Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego.
8 marca 2008 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z aktorką.

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

(anj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktorka Danuta Szaflarska skończyła 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 10:54
Danuta Szaflarska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, świętuje dziś urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena teatralna Trójki: "Między nami dobrze jest" Masłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 16:04
Słuchowisko laureatki Nagrody Nike, które nadamy 24 października to snuta w mało fabularnych sekwencjach próba nazwania polskości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nina Andrycz i jej teatr

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:00
Od początku wiedziała, że będzie aktorką. Rodzina była temu przeciwna. Jej wyboru nie pochwalała zwłaszcza mama.
rozwiń zwiń