Jestem żwawą staruszką

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 22:00
Danuta Szaflarska ma 95 lat, ale nadal możemy ją podziwiać na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest".
Audio
Danuta Szaflarska w Teatrze Telewizji (Bolesław Prus Madzia w Iksinowie, reż. Krystyna Sznerr), rok 1971.
Danuta Szaflarska w Teatrze Telewizji (Bolesław Prus "Madzia w Iksinowie", reż. Krystyna Sznerr), rok 1971. Foto: TVP/PAP- Tomasz Kostuch

Aktorstwo ma we krwi. Od najmłodszych lat występowała w teatrach amatorskich. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu wyjechała na studia do Krakowa. Ale to Warszawa stała się miastem jej życia. - Zakochałam się w stolicy od pierwszego wejrzenia - wspomina aktorka.

Danuta Szaflarska rzuciła krakowską Wyższą Szkołę Handlową żeby rozpocząć studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. - Była to jedyna państwowa szkoła aktorska w Polsce, dlatego zdecydowałam się tam zdawać. Bardzo trudno było się dostać. Ale po jej ukończeniu aktorzy dostawali propozycje pracy z całej Polski - mówi gość radiowej Jedynki.

Najbardziej lubi grać charakterystyczne postacie, gdyż jak sama mówi - aktorstwo to umiejętność fizycznego i psychicznego przeistoczenia się, trzeba myśleć i czuć jak grana postać. To jest bardzo ciekawa praca.

W dramacie Masłowskiej gra "osowiałą staruszkę na wózku inwalidzkim", ale w rzeczywistości jest nadal pełna energii. Zresztą wiele laurów aktorka zebrała dopiero niedawno. W 2007 została nagrodzona wyróżnieniem dla najlepszej aktorki podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za rolę w filmie "Pora umierać". Wcześniej dwukrotnie, w latach 1991 za "Diabły, diabły" oraz w 1993 za Pożegnanie z Marią" zdobyła na tym festiwalu wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nagrodzona Złotą Kaczką 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego.
8 marca 2008 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z aktorką.

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

(anj)

Czytaj także

Aktorka Danuta Szaflarska skończyła 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 10:54
Danuta Szaflarska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, świętuje dziś urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena teatralna Trójki: "Między nami dobrze jest" Masłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 16:04
Słuchowisko laureatki Nagrody Nike, które nadamy 24 października to snuta w mało fabularnych sekwencjach próba nazwania polskości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Serce i jego aktorskie polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 12:30
Choć zagrał niejedną znakomitą rolę, dla wielu jest przede wszystkim Janem Serce z kultowego serialu. Romantyczną piosenkę z tego filmu nuciła niegdyś, za Sewerynem Krajewskim, cała Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nina Andrycz i jej teatr

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:00
Od początku wiedziała, że będzie aktorką. Rodzina była temu przeciwna. Jej wyboru nie pochwalała zwłaszcza mama.
rozwiń zwiń