W tym mieście urodził się Artur Rubinstein...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 12:00
Gościem "Muzycznej Jedynki" był dyrektor Lech Dzierżanowski, który opowiedział o wspaniałych tradycjach i niekonwencjonalnych planach Filharmonii Łódzkiej.
Audio

Za początek tej instytucji uznaje się pierwszy występ Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, który miał miejsce w 1915 roku w Domu Koncertowym Ignacego Vogla. Wcześniej w tym samym budynku występowali najwybitniejsi światowi muzycy, nie wyłączając, urodzonego w tym mieście, genialnego pianisty Artura Rubinsteina.

Dziś w miejscu Domu Koncertowego Ignacego Vogla stoi, wzniesiony w 2004 roku, budynek Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Nowoczesna jest jednak nie tylko siedziba, mogącej się poszczycić blisko stuletnimi tradycjami, instytucji. Program Filharmonii Łódzkiej wyróżnia się otwarciem na projekty interdyscyplinarne oraz z pogranicza muzyki współczesnej i popularnej (cykl contem.ucha), a także  na nowe media. To właśnie w Łodzi mogliśmy po raz pierwszy w Polsce obejrzeć transmisję spektaklu ze słynnej nowojorskiej Metropolitan Opera - dziś podobne pokazy organizują nawet multipleksy. 

W Łodzi kolejna transmisja zza Oceanu już 14 kwietnia ("La Traviata" Verdiego). A dosłownie sześć dni później Filharmonia gościć będzie w ramach cyklu "Gwiazdy MET w Łodzi" światowej sławy polską sopranistkę, Aleksandrę Kurzak.

O wszystkich tych atrakcjach opowiedział Pawłowi Sztompke gość "Muzycznej Jedynki", Lech Dzierżanowski. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także

Aleksandra Kurzak – Jestem dumna z tej płyty!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 13:37
Taki debiut można sobie jedynie wymarzyć. W czwartek 11 sierpnia w sklepach pojawi się pierwszy solowy album naszej znakomitej śpiewaczki Aleksandry Kurzak. Płytę zatytułowaną "Gioia!" wydaje Decca.
rozwiń zwiń