X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Raja Alem: zmienia się Mekka, zmienia sytuacja saudyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 21:30
- Gdy byłam dzieckiem Mekka była małym miastem otoczonym górami, Święty Meczet znajdował się w samym środku, był częścią jednego ciała. Ta książka zaczęła powstawać jako mój sprzeciw wobec zachodzących w niej zmian - opowiada saudyjska pisarka, Raja Alem, w radiowej Jedynce.
Audio
  • Z Rają Alem rozmawia Magda Mikołajczuk (Moje książki/Jedynka)
Pisarka Raja Alem
Pisarka Raja AlemFoto: PAP/EPA/JUAN FERRERAS

Pierwsza kobieta w historii, która otrzymała nagrodę International Prize for Arabic Fiction, tzw. arabskiego Bookera, urodziła się i dorastała w Mekce. - Miasto stopniowo zaczęło znikać. Stare budynki z kamienia i drewna były burzone, a w ich miejsce powstawały ogromne wieżowce ze szkła i ze stali. Czułam, jakby coś obcego wkroczyło do Mekki i zaczęło przejmować nad nią kontrolę - powiedziała Raja Alem w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Z obawy, że kolejne pokolenia nie zobaczą dawnego miasta, zaczęła pisać kryminał, który stanowi swoisty spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronikę wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podróż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już budowli. Powieść odkrywa zbrukane oblicze świętego miasta – od prostytucji i religijnego ekstremizmu, po wyzysk pracowników pod rządami budowlanych korporacji niszczących historyczne dzielnice. - W trakcie pisania zaszła we mnie zmiana, pogodziłam się z procesem zmian i zaczęłam zadawać sobie pytania dotyczące poszukiwania równowagi między przeszłością i tymi zmianami - dodała.

Podczas wizyty w Polsce, która towarzyszyła ukazaniu się książki "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki" w języku polskim Raja Alem znalazła nawet pewne analogie między Mekką, a zniszczoną i odbudowaną po wojnie Warszawą.

Jaka była i jest rola kobiet w krajach arabskich? Co oznacza przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Raji Alem tytuł "przewodnika duchowego pielgrzymów"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmowę tłumaczyła Agnieszka Nowak. Fragment powieści przeczytała Agnieszka Kunikowska.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rita Gombrowicz: w "Kronosie" uderzył mnie brak poezji i fantazji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 20:40
- To kompletna historia Witolda Gombrowicza, jego życia. W tej książce znajdują się wszystkie aspekty egzystencji, także jego ciało, finanse i aspekt towarzyski - mówiła w Jedynce Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cabré: szczęśliwy, że "szaleńców" jest aż tylu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:25
- Nigdy, nigdy w swoim życiu nie miałem intencji, by napisać bestseller. Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ogromny sukces "Wyznaję", od początku wydawało mi się, że poprzeczka będzie postawiona wysoko i ostatecznie tylko jakiś szaleniec sięgnie po tę książkę - powiedział Jaume Cabré w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Teatry i Henryk Talar: uczestniczyłem w nabożnym misterium

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:04
- Warto być aktorem dla takich spotkań, jak w przypadku "Proroka Ilji", bo wtedy mówi się w jakiejś sprawie i w czyimś imieniu - mówił Henryk Talar podczas Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Palin: mam nadzieję, że to nie moja asteroida zniszczy Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 20:50
- Myślę, że pomysł nazwania kilku asteroid nazwiskami członków grupy Monty Pythona zrodził się wśród ludzi z NASA lub informatyków, mamy w tym gronie wielu fanów. Przecież słowo SPAM pochodzi z jednego z naszych skeczy - mówił Michael Palin w Jedynce.
rozwiń zwiń