Raja Alem: zmienia się Mekka, zmienia sytuacja saudyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 21:30
- Gdy byłam dzieckiem Mekka była małym miastem otoczonym górami, Święty Meczet znajdował się w samym środku, był częścią jednego ciała. Ta książka zaczęła powstawać jako mój sprzeciw wobec zachodzących w niej zmian - opowiada saudyjska pisarka, Raja Alem, w radiowej Jedynce.
Audio
  • Z Rają Alem rozmawia Magda Mikołajczuk (Moje książki/Jedynka)
Pisarka Raja Alem
Pisarka Raja AlemFoto: PAP/EPA/JUAN FERRERAS

Pierwsza kobieta w historii, która otrzymała nagrodę International Prize for Arabic Fiction, tzw. arabskiego Bookera, urodziła się i dorastała w Mekce. - Miasto stopniowo zaczęło znikać. Stare budynki z kamienia i drewna były burzone, a w ich miejsce powstawały ogromne wieżowce ze szkła i ze stali. Czułam, jakby coś obcego wkroczyło do Mekki i zaczęło przejmować nad nią kontrolę - powiedziała Raja Alem w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Z obawy, że kolejne pokolenia nie zobaczą dawnego miasta, zaczęła pisać kryminał, który stanowi swoisty spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronikę wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podróż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już budowli. Powieść odkrywa zbrukane oblicze świętego miasta – od prostytucji i religijnego ekstremizmu, po wyzysk pracowników pod rządami budowlanych korporacji niszczących historyczne dzielnice. - W trakcie pisania zaszła we mnie zmiana, pogodziłam się z procesem zmian i zaczęłam zadawać sobie pytania dotyczące poszukiwania równowagi między przeszłością i tymi zmianami - dodała.

Podczas wizyty w Polsce, która towarzyszyła ukazaniu się książki "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki" w języku polskim Raja Alem znalazła nawet pewne analogie między Mekką, a zniszczoną i odbudowaną po wojnie Warszawą.

Jaka była i jest rola kobiet w krajach arabskich? Co oznacza przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Raji Alem tytuł "przewodnika duchowego pielgrzymów"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmowę tłumaczyła Agnieszka Nowak. Fragment powieści przeczytała Agnieszka Kunikowska.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Rita Gombrowicz: w "Kronosie" uderzył mnie brak poezji i fantazji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 20:40
- To kompletna historia Witolda Gombrowicza, jego życia. W tej książce znajdują się wszystkie aspekty egzystencji, także jego ciało, finanse i aspekt towarzyski - mówiła w Jedynce Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cabré: szczęśliwy, że "szaleńców" jest aż tylu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 21:25
- Nigdy, nigdy w swoim życiu nie miałem intencji, by napisać bestseller. Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ogromny sukces "Wyznaję", od początku wydawało mi się, że poprzeczka będzie postawiona wysoko i ostatecznie tylko jakiś szaleniec sięgnie po tę książkę - powiedział Jaume Cabré w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Teatry i Henryk Talar: uczestniczyłem w nabożnym misterium

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:04
- Warto być aktorem dla takich spotkań, jak w przypadku "Proroka Ilji", bo wtedy mówi się w jakiejś sprawie i w czyimś imieniu - mówił Henryk Talar podczas Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Palin: mam nadzieję, że to nie moja asteroida zniszczy Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 20:50
- Myślę, że pomysł nazwania kilku asteroid nazwiskami członków grupy Monty Pythona zrodził się wśród ludzi z NASA lub informatyków, mamy w tym gronie wielu fanów. Przecież słowo SPAM pochodzi z jednego z naszych skeczy - mówił Michael Palin w Jedynce.
rozwiń zwiń