Arete i Don Kichot. Wręczono nagrody Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:55
Laureatem nagrody Don Kichot za reżyserię został Adam Wojtyszko, natomiast Arete trafiła do dwojga młodych aktorów - Anny Rokity i Michała Kościuka. Uroczysta gala miała miejsce w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Audio
  • Janusz Kukuła, Adam Wojtyszko, Ingmar Villqist, Anna Rokita i Michała Kościuk o nagrodach Don Kichot i Arete (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
  • Fragmenty uroczystości wręczenia dorocznych nagród Teatru Polskiego Radia: Arete i Don Kichota (Sobota z Radiową Jedynką)
Anna Rokita i Michał Kościuk z nagrodą Arete
Anna Rokita i Michał Kościuk z nagrodą AreteFoto: W. Kusiński/PR

Radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia już po raz czwarty wręczyły wyróżnienia dla debiutujących na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia aktorów i reżyserów.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła przyznał, że długo szukał nazw dla tych nagród. W końcu jednak trafił na książkę "Olimpiady w starożytnej Grecji". - Było tam piękne słowo "Arete”, która oznacza doskonałość. Wymyśliłem, żeby właśnie tak nazwać nagrodę aktorską - powiedział Kukuła. Jak wyjaśnił, głównym kryterium tej nagrody nie jest młodość. - Liczą się dokonania w Teatrze Polskiego Radia. Coś, co zostaje w pamięci, co kształtuje nasz gust oraz mówi o życiu i świecie współczesnym - powiedział.

W tym roku Teatr Polskiego Radia i Radiowa Jedynka wyróżniły nagrodą Arete dwie osoby – Annę Rokitę i Michała Kościuka, za role Karli i Helvera w słuchowisku "Noc Helvera” Ingmara Villqista.

Michał Kościuk na co dzień występuje w krakowskim Teatrze Bagatela. - Od roli Helvera widzę swoją drogę aktorską na nowo. Reżyser, który dał mi szansę, stworzył ze mnie nowego aktora - powiedział Michał Kościuk.

Również Anna Rokita od początku swojej kariery związana jest z Teatrem Bagatela. Aktorka przyznała, że jest zaskoczona nagrodą. - Wcześniej nie miałam do czynienia z radiem. To było moje pierwsze doświadczenie. Bardzo przyjemna praca - powiedziała.

Reżyser słuchowiska "Noc Helvera” Ingmar Villqist przyznał, że nigdy nie był tak szczęśliwy w powodu wyróżnienia swoich aktorów. - Głosy Ani Rokity i Michała, gdy zakwitają w przestrzeni, są niezwykłe. Zawierają w sobie tyle tajemnych elementów, które mogą wywołać w wyobraźni widza bogatą skalę doznań - powiedział Villqist.

Oprócz nagrody aktorskiej Radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia wręczają też nagrodę dla reżysera. - Jest nią rzeźba Don Kichota. Można ją kojarzyć z walką z wiatrakami i wiecznym niezadowoleniem. Myślę jednak o tym bardzo ciepło, bo przecież to także szukanie miłości i Dulcynei. A reżyser jest kimś, kto kocha miłością bezwzględną aktorów. Niestety bez wzajemności... - wyjaśnił Dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Adama
Adama Wojtyszko odebrał Nagrodę Don Kichot

Nagrodę Don Kichot za reżyserię słuchowiska "Dwudram”, wg scenariusza napisanego wspólnie z Anetą Wróbel-Wojtyszko, dostał Adam Wojtyszko. Laureat nagrody jest reżyserem teatralnym, telewizyjnym, filmowym i scenarzystą.

Wojtyszko przyznał, że jest wzruszony i podekscytowany nagrodą Don Kichota. Niepokoi go jednak sposób myślenia o radiu. - Nie zgadzam się, że jest to staroświecka instytucja. To instytucja, która pracuje w słowie. Ono nie ma szansy, by być staroświeckie - powiedział Wojtyszko. Reżyser "Dwudramu” przyznał też, że w Teatrze Polskiego Radia nie ma miejsca na bezmyślność. - Niczego nie da się schować za ładną panią w kadrze i widowiskową eksplozją, bo sens i myśl jest tym, co atakuje bezpośrednio percepcję słuchaczy - dodał Wojtyszko.

Nagrody dla aktorów i reżyserów, debiutujących w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia emitowanych na antenie Radiowej Jedynki, przyznawane są od 2010 roku. Don Kichot (za reżyserię) ma formę rzeźby wykonanej w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie. Arete - nagroda dla debiutującego aktora - to "Maska Kobiety” wykonana przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni.

Z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą oraz lauretami Nagrody Don Kichot i Arete rozmawiał Paweł Sztompke.

tj

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia to magiczne miejsce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 20:01
W siedzibie Polskiego Radia wręczono nagrodę Januszowi Kukule, dyrektorowi Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Teatry i Henryk Talar: uczestniczyłem w nabożnym misterium

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:04
- Warto być aktorem dla takich spotkań, jak w przypadku "Proroka Ilji", bo wtedy mówi się w jakiejś sprawie i w czyimś imieniu - mówił Henryk Talar podczas Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: ogłaszamy konkurs na słuchowisko o emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 19:24
- Inspiracją jest skala zjawiska emigracji. Czas poważnie za tę tematykę się zabrać. Liczę, że rezultaty przejdą nasze oczekiwania, że pojawią się ważne utwory. Podejmą próbę diagnozy zjawiska przy całej różnorodności. To jest życie. Chcemy je utrwalić - powiedział w radiowej Jedynce Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń