Maciej Stuhr: chcemy, żeby "Obywatel" był nareszcie udaną polską komedią

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 17:42
- To zawsze wielka niewiadoma. Samo to, że scenariusz nas śmieszy nie znaczy jeszcze, że film będzie śmieszny. Miejmy nadzieję, że się uda, bo jestem trochę stęskniony za dobrą, polską komedią - mówił w Jedynce Maciej Stuhr o realizowanym właśnie filmie "Obywatel".
Audio
  • Maciej Stuhr o kręconym przez ojca filmie "Obywatel"
Maciej Stuhr mówił w Jedynce o filmie Obywatel
Maciej Stuhr mówił w Jedynce o filmie "Obywatel"Foto: Andrzej Szozda/PR

Bohaterem kręconego przez Jerzego Stuhra obrazu jest Jan Bratek. W okresie od Marca 1968 do stanu wojennego w postać tę wciela się Maciej Stuhr. W późniejszym okresie (wolne wybory i życie w wolnej Polsce) Bratka gra już natomiast Jerzy Stuhr.

Zobacz serwis specjalny "Marzec '68" >>>

- Większość przygód mojego bohatera jest dość przypadkowa. On widział swoje życie zupełnie inaczej, ale te ciekawe, a czasami nieciekawe czasy powodowały, że tym bohaterem trochę rzuca. Jego los odwraca się, targany wiatrem historii - tłumaczył w rozmowie z Joanną Sławińską Maciej Stuhr.

Stan wojenny: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Aktor przyznał, że zabierając się za scenariusz "Obywatela" Jerzy Stuhr wzorował się postacią Jana Piszczyka ("Zezowate szczęście", "Obywatel Piszczyk"). - Obaj bohaterowie mają podobny rodowód, ale są też między nimi pewne różnice. Główna z nich jest taka, że Bratek najczęściej jest przeciwko. Los tak nim jednak manewruje, że okazuje się, że jest w środku wydarzeń, od których chciał uciec - podkreślał Maciej Stuhr.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

"Obywatel" to kolejne filmowe spotkanie gościa Jedynki z ojcem Jerzym Stuhrem. Jak sam żartuje, ten rodzaj współpracy nie jest jego ulubionym doświadczeniem. - Skupienie władzy reżysersko-ojcowskiej w jednym ręku to trochę za dużo jak dla mnie. Choć oczywiście bardzo pokornie stawiam się na planie i wykonuję wszystkie zadania. W ogóle, to cieszę się, że do tej współpracy doszło i że ten film może nareszcie powstać. Natomiast rzeczywiście jest coś takiego, że przy ojcu nie mogę sobie pozwolić na tyle, co przy innych reżyserach - wyznał.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Czytaj także

Maciej Stuhr: miłość nie potrzebuje słów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 21:56
- Może pięknie opisują miłość, ale mam wrażenie, że zamknięcie czegoś w słowach jest ograniczeniem - powiedział w Jedynce Maciej Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr kręci film. Zdjęcia do "Obywatela" powstają w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 21:21
"Obywatel" to niezwykła biografia Jana Bratka, reprezentanta pokolenia Jerzego Stuhra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Kamienie na szaniec". Robert Gliński zmierzył się z mitem

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 17:44
- W chłopcach z Batalionu Zośka fantastyczne było to, że dawali sobie prawo do refleksji i zastanowienia się nad tym, czy mogą zabijać i poświęcić swoje życie dla kraju. Nie działali na rozkaz, bo nie byli wojskowymi - powiedział w radiowej Jedynce reżyser Robert Gliński o bohaterach swojego najnowszego filmu pt. "Kamienie na szaniec".
rozwiń zwiń