X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Lityński: Okrągły Stół jest modelem wyjścia z systemu totalitarnego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:40
Były opozycjonista mówił w Jedynce, że w Polsce zaczyna dominować coraz bardziej realistyczne myślenie na temat Okrągłego Stołu.
Audio
  • Jan Lityński, były opozycjonista i minister w Kancelarii Prezydenta o osiągnięciach Okrągłego Stołu (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jan Lityński
Jan LityńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Najprawdopodobniej na trwającym posiedzeniu Sejmu nie uda się przegłosować uchwały w sprawie 25. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Jest to spowodowane sprzeciwem ze strony klubu Solidarnej Polski. Posłowie tego ugrupowania uważają, że nie należy gloryfikować tego wydarzenia, ponieważ doprowadziło do wielu patologii w polskim życiu publicznym.

- Szkoda, że przy tak ważnej rocznicy posłowie nie umieli osiągnąć jednolitego zdania w sprawie dosyć oczywistej. Jest to element gry politycznej, który w demokratycznym państwie może mieć miejsce - przyznał Jan Lityński, minister w Kancelarii Prezydenta.

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu >>>

Jak dodał, nawet w czasie obrad 25 lat temu wiele osób było nastawionych sceptycznie. Przypomniał, że był wśród nich Bronisław Komorowski, który dopiero później zmienił zdanie.

- Propozycje Solidarnej Polski nie są oparte o żadną rzeczywistość. Wszystkie obrady Okrągłego Stołu są jawne, były nagrane. Nie rozumiem, na czym miałby polegać ten element zdrady, czy element tego, że się nie osiągnęło wszystkiego. Nigdy w negocjacjach się nie osiągnie wszystkiego - powiedział Lityński.

Dodał, że druga strona nie podchodzi do negocjacji po to, żeby się poddać. Zaznaczył jednak, że w przypadku tamtych rozmów można mówić o przełomowych wydarzeniach.

- Strona rządowa przyznała rację Solidarności. Tam siadali ludzie, którzy byli wcześniej poszukiwani listami gończymi, którzy siedzieli w więzieniach. Władza, siadając z nimi, przyznała, że mają rację. Historycznym osiągnięciem Okrągłego Stołu jest przyznanie, że demokracja ma rację wobec totalitaryzmu - powiedział gość Jedynki.

Leszek Miller w czwartkowych "Sygnałach dnia" wyraził opinię, że tamte wydarzenia nie są doceniane w Europie, a polskie władze robią niewiele, by to zmienić.

Według Jana Lityńskiego, jest wystarczająco dużo inicjatyw, które powstały, by upamiętnić to wydarzenie w kraju. Zgodził się on jednak, że jest to moment historyczny ważny w skali świata. - Niewątpliwie Okrągły Stół był pewnego typu przełomem i stał się modelem wyjścia z systemu totalitarnego. Nie jedynym, ale bardzo ważnym modelem, który pozwala wyjść z systemu totalitarnego bezkrwawo - wyjaśnił minister.

Okrągły Stół w Radiach Wolności >>>

Uczestnik obrad odniósł się także do opinii, że komunizm sam by się skończył i wystarczyło cierpliwie poczekać. - Jeżeli ktoś mówi, że można było więcej osiągnąć, bo lada moment komunizm by się rozpadł, to może pojedzie na Kubę i powie opozycjonistom, żeby czekali, aż system sam się rozpadnie - stwierdził. Dodał, że także na Ukrainie nie widać wcale nadziei na to, że reżim upadnie.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

bk/ag

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Piwosz2014-02-06 17:41 Zgłoś
Okrągły stół, podobnie jak OFE już odsłania swoje drugie dno. Na miejscu Pana Jana to bym sobie darował występy w radiu abonamentowym i spokojnie powędrował, tak jak ja, na wcześniejszą emeryturę
Oberek2014-02-06 15:35 Zgłoś
"Okrągły Stół jest modelem wyjścia z systemu totalitarnego" i wejściem w system totalnego zniewolenia obywateli w "imię ich dobra"

Czytaj także

Uchwała Sejmu w rocznicę Okrągłego Stołu autorstwa PO i SLD?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 21:43
Decyzja, by obie partie wypracowały jeden wspólny projekt, zapadła na wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:44
Rozmowy zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica Okrągłego Stołu. Konflikt wokół uchwały

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:45
Projekt uchwały Sejmu został, decyzją marszałek Ewy Kopacz, skierowany do komisji kultury.
rozwiń zwiń