Janusz Zemke: trzeba pomagać najuboższym, a nie tylko bankom

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 13:09
Gość radiowej Jedynki uważa, że powinna istnieć wspólna polityka społeczna dla całej Unii Europejskiej.
Audio
  • Janusz Zemke, kandydat do PE z SLD o programie tej partii dotyczącym polityki społecznej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Janusz Zemke
Janusz ZemkeFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Gościem audycji "Z kraju i ze świata" był eurodeputowany SLD Janusz Zemke i kandydat tej partii do PE z województwa kujawsko-pomorskiego. Jak wyjaśniał, program wyborczy jego partii skupia się głównie na sprawach społecznych.

- Trzeba działać na rzecz tego, żeby pewne podstawowe obowiązki państwa wobec obywateli zostały w skali Unii ujednolicone - mówił gość Jedynki.

Jak dodał, UE zaczyna powoli wychodzić z kryzysu, który zostawił narastające rozwarstwienie dochodów. Według eurodeputowanego SLD, należy zwrócić uwagę na problemy najuboższych. Jak podkreślił, SLD uważa, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. przeciętnej płacy w danym kraju.

- Europa zajmowała się ostatnimi czasy ratowaniem banków. Dofinansowano te banki gigantyczną kwotą przekraczającą znacznie bilion euro. Natomiast, niestety, za mało mówi się o społecznych problemach - powiedział Zemke.

Kandydat SLD mówił też o tym, że obywatele UE powinni mieć wpływ na wybór najważniejszych osób w unijnych strukturach. - Dzisiaj jest tak, że przewodniczący Komisji Europejskiej jest wybierany przez Parlament, ale Parlament wybiera go spośród kandydatów uzgodnionych przez szefów rządów - wyjaśnił gość Jedynki. Według SLD, partie startujące w eurowyborach powinny od razu wskazywać, kto będzie ich kandydatem na szefa Komisji, by głosujący mogli świadomie zadecydować.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20. Zapraszamy!

bk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Kalisz: moim celem jest europarlament

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 08:19
- Jedyną decyzją, którą podjąłem to start do europarlamentu. Nigdy nie mówiłem, że będę startował w wyborach na prezydenta Warszawy. To samo dotyczy prezydenta kraju - powiedział w "Sygnałach dnia" Ryszard Kalisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska wygranych szans". SLD rusza do Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 16:56
W Warszawie odbyła się Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Szef SLD Leszek Miller przekonywał, że tylko wygrana lewicy gwarantuje Europę dobrobytu i tolerancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory do PE. Sondaż: liderzy list PO i PiS ciągną w dół swoje partie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 09:13
Według sondażu IBRiS Homo Homini dla „Rzeczpospolitej", RMF FM i Interia.pl, PO i PiS będą miały w europarlamencie tę samą liczbę mandatów.
rozwiń zwiń