Duda przed Komorowskim. Rozstrzygnięcie za dwa tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 23:50
- Jeżeli w pierwszej turze kandydaci domagający się zmiany wygrywają z kandydatami status quo w proporcjach 60-40 proc. to prawdopodobne jest, że w II turze ten wynik może się powtórzyć - mówił w Jedynce dr Tomasz Żukowski z UW.
Audio
  • Duda przed Komorowskim. Za dwa tygodnie II tura wyborów (Jedynka)
W pierwszej turze wyborów Andrzej Duda zdobył 34,5 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 33,1 proc
W pierwszej turze wyborów Andrzej Duda zdobył 34,5 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 33,1 procFoto: PAP/Jacek Turczyk

24 maja kandydat PiS Andrzej Duda i popierany przez PO prezydent Bronisław Komorowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. W pierwszej turze Duda zdobył 34,5 proc. głosów, a Komorowski - 33,1 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. Trzeci wynik - 20,5 proc. - ma Paweł Kukiz.

Socjolog Tomasz Żukowski mówił, że nie jest zaskoczony tymi wynikami.  Jego zdaniem, skala erozji obozu władzy skupionego wokół Bronisława Komorowskiego i PO jest większa niż wskazywały przedwyborcze sondaże. -  Zaskoczony jestem wynikiem Pawła Kukiza. Spodziewałem się, że dostanie o parę punktów mniej - dodał gość Jedynki.

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego z PAN, stopniowa strata poparcia dla Bronisława Komorowskiego była naturalna. - Nic nie zapowiadało jednak, że w dniu wyborów obniży się aż do 34 proc - powiedział.  Prof. Domański przypomniał, że jeszcze w styczniu poparcie dla Komorowskiego kształtowało się  na poziomie ponad 60 proc. - Zmniejszało się dlatego, że pojawiali się nowi konkurenci. Komorowski był singlem, politykiem który nie miał żadnych rywali. Natomiast w momencie, gdy pojawiła się konkurencja poparcie musiało się zmniejszyć - powiedział Domański.

Zwrócił również uwagę na bardzo niską frekwencję. Jego zdaniem, jeżeli utrzyma się na podobnym poziomie w drugiej turze to jej wynik będzie podobny do dzisiejszego.

WYBORY PREZYDENCKIE 2015: SERWIS SPECJALNY >>>

Na dalszych miejscach w pierwszej turze wyborów prezydenckich znaleźli się: Janusz Korwin-Mikke - 3,5 proc., Magdalena Ogórek - 2,4 proc., Adam Jarubas - 1,6 proc., Janusz Palikot - 1,6 proc., Grzegorz Braun - 1,1 proc., Marian Kowalski - 0,8 proc., Jacek Wilk - 0,6 proc., Paweł Tanajno - 0,3 proc.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji. Reporterzy Jedynki łączyli się w niej ze sztabami wyborczymi kandydatów na prezydenta.

***

Tytuł audycji: Wieczór wyborczy

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz, Mariusz Syta

Goście: prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk),  dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski)

Godzina emisji: 21.05

Data emisji: 10.05.2015

tj

Czytaj także

Andrzej Duda i Bronisław Komorowski w drugiej turze wyborów prezydenckich. Rozstrzygnięcie 24 maja

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 03:05
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył najwięcej głosów - wynika z sondażu late poll pracowni Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat. W drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zmierzy się z Bronisławem Komorowskim (24 maja).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: sondażowe wyniki wyborów trzeba odczytać jako poważne ostrzeżenie dla obozu władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 02:49
- Trzeba z tych wyników wyciągnąć daleko idące wnioski - stwierdził Bronisław Komorowski, który w wyborach prezydenckich - jak wynika z sondażu Ipsos - uzyskał 33,1 proc. głosów. Obecny prezydent zmierzy się w drugiej turze z kandydatem PiS Andrzejem Dudą, którego poparło 34,5 proc. wyborców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: żeby było możliwe godne życie w bezpiecznej Polsce, trzeba ją naprawić w wielu obszarach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 02:50
- Dziękuję prezydentowi za wezwanie do debaty. Zapewniam o mojej woli uczestnictwa w niej - powiedział Andrzej Duda, który, jak wynika z sondażu Ipsos, uzyskał 34,5 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski zdobywając 33,1 proc.
rozwiń zwiń