Gen. Stanisław Koziej: Rosja do tej pory nie wygrała tego, co chciała

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 17:39
- Kreml chciałby doprowadzić do zamrożenia konfliktu w Donbasie albo "sprzedać" tę sprawę na rzecz uzyskania międzynarodowej akceptacji aneksji Krymu - mówił gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Gen. Stanisław Koziej, szef BBN: Rosja nie wygrała tego, co chciała (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Rosja nie wygrała tego, co chciała do tej pory. Nie uzyskała sukcesu strategicznego. Dla Rosjan najważniejsze jest, aby nie było zachodnich sankcji, dlatego nie jest w ich interesie, żeby sytuacja na Ukrainie pogorszyła się - zauważył gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Według gen. Stanisława Kozieja ujawnienie czarnej listy zachodnich polityków objętych zakazem wjazdu do Rosji jest korzystne dla Rosjan. - To jeden z elementów wojny informacyjnej. Ta lista istniała już od dawna i nie jest przypadkiem, że teraz została ujawniona. Rosjanie wywierają takimi działaniami presję na Zachodzie m.in. w kontekście sankcji, które niedługo mogą zostać przedłużane - zauważył gość Jedynki.

Szef BBN stwierdził, że Unia Europejska powinna ustalić pewien "cennik" sankcji określający, co może Rosji grozić za konkretne działania. - Z sankcji należy uczynić broń odstraszania, powstrzymywania przed pewnymi ruchami, a nie tylko ograniczać się do reagowania - podkreślił.

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Gen. Stanisław Koziej (szef BBN)

Data emisji: 01.06.2015

Godzina emisji: 12.36

to/kk

Czytaj także

Niemieckie media o rosyjskiej czarnej liście: nie ma się czym ekscytować

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 07:32
Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uznał oburzenie UE z powodu rosyjskiej czarnej listy osób z zakazem wjazdu za przejaw naiwności. Zamiast ekscytować się tą listą, Zachód powinien przygotować sankcje na wypadek nowej ofensywy separatystów w Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na Ukrainie. Szef misji OBWE: w Donbasie spokojniej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 11:06
W ostatnich dniach sytuacja w Donbasie uspokoiła się. Tak przynajmniej uważają zagraniczni obserwatorzy pracujący na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Szef misji OBWE Paul Picard w rozmowie z Polskim Radiem ocenił, że coraz więcej cywilów wraca na Ukrainę - do swoich domów w obwodach ługańskim i donieckim.
rozwiń zwiń