Politycy oceniają ideę referendum

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 00:16
Zakończyło się referendum. W pierwszych komentarzach opozycja w większości zgodnie twierdzi, że rozpisanie referendum było niepotrzebne i popsuło wizerunek tego demokratycznego narzędzia.
Audio
  • Politycy o sensie referendum z 6 września 2015 roku (Wieczór referendalny/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda głosuje w referendum
Prezydent Andrzej Duda głosuje w referendumFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Ogólnokrajowe referendum dotyczyło trzech kwestii: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych i rozstrzygania wątpliwości podatkowych.

Artur Heliak cieszy się, że referendum się odbyło. Dzięki niemu udało się dotrzeć do wielu Polaków, nawet tych, którzy nie poszli głosować, z ideą wprowadzenia jednomandatowych okręgó wyborczych, tzw. JOW-ów. Przyznaje, że sposób sformułowania pytań nie był najszczęśliwszy, ale na to jego ruch nie miał wpływu. Uważa też, że zapis o wiążącym charakterze referendum przy 50-cio procentowej frekwencji jest niejasny. Wierzy, że prędzej czy później JOW-y na wzór brytyjski zostaną wprowadzone.

Czytaj także:
referendum komisja pap paweł supernak 1200x660.jpg
Polotolodzy: referendum nie miało sensu

Katarzyna Piekarska śmiała się w reakcji na pytanie, czy referendum buło potrzebne. - Za sprawą byłego prezydenta wyrzuciliśmy w błoto 100 milionów złotych - mówi. Jej zdaniem została ośmieszona idea referendum. Zwraca uwagę, że PO miała 8 lat na rozwiązywanie tych dylematów, które zostały poruszone w głosowaniu. Jej zdaniem, finansowanie partii z budżetu jest potrzebne, bo wówczas partyjne budżety są transparentne. Przestrzega też przed pochopnym rozpisywaniem kolejnych referendów. Daje przykład Brytyjczyków, którzy już dziś rozważają treść pytania w referendum, które jest planowane na 2017 rok.

Jacek Sasin wskazuje, że to obywatele powinni decydować, co jest ważne. Dlatego uważa, że źle się stało, że Senat nie zgodził się na referendum proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Pod petycjami w sprawie problemów zgłoszonych przez prezydenta podpisały się miliony Polaków - mówi polityk. Uważa, że jeśli pod postulatami np. lewicy o religii w szkołach zostaną zebrane miliony podpisów, to prezydent też rozważy możliwość zarządzenia referendum.

Marcin Święcicki jest przekonany, że referendum miało sens choćby w przypadku JOW-ów. Jego zdaniem, trzeba rozważyć, czy systemu wyborczego nie należy zmienić. Wskazuje, że w obecnym systemie 70 proc. posłów nie zdobyło nawet 5 procent głosów w terenie.

Co sądzą o finansowaniu partii politycznych z budżetu, czy referendum coś powinno zmienić w praktyce politycznej, jak powinny być zadawane pytania referendalne.

***

Tytuł audycji: Wieczór referendalny

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: Artur Heliak (Ruch Obywatelski na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych), Katarzyna Piekarska (SLD, Zjednoczona Lewica), Jacek Sasin (PiS), Marcin Święcicki (PO).

Data emisji: 6.09.2015

Godzina emisji: 22.09

ag

Czytaj także

JOW-y. Kto za, kto przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 19:41
6 września, zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, odbędzie się referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wujec o referendum: decyzja została podjęta w ferworze walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:20
Henryk Wujec podkreślił w radiowej Jedynce, że pytania referendalne o JOW-y i finansowanie partii politycznych wciąż są istotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolodzy: referendum nie miało sensu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 23:04
Politolodzy są zgodni, że niedzielne referendum było niepotrzebne, a sposób jego zarządzenia przypomina komedię pomyłek.
rozwiń zwiń