Prezydent Andrzej Duda: "tak" dla nowej konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 13:25
- Należy się pochylić nad obecnie obowiązującą konstytucją, dokonać jej oceny i przygotować nowe rozwiązania - mówił prezydenta Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o konstytucji RP (3 Maja w Jedynce)
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie Foto: PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Duda podkreślił, że dokument należy uzgodnić w debacie ze społeczeństwem. - Każdy jej punkt powinien być omówiony, aby naród dokument przyjęty przez Zgromadzenie Narodowe mógł zatwierdzić w przekonaniu, że rozumie jego postanowienia i wie, co one oznaczają. Jest to niezwykle ważne w aspekcie obecnej konstytucji - podkreślił prezydent RP.

Jego zdaniem konstytucja powinna gwarantować życie godne, a nie tylko przeżycie. Natomiast państwo powinno szczególnie wziąć pod opiekę rodziny wychowujące dzieci, zwłaszcza dotknięte niepełnosprawnością. – To są bohaterowie – mówił Andrzej Duda.

W nowym dokumencie powinny się też znaleźć rozwiązania dotyczące gwarancji emerytalnych. - Jak to się stało, że w obliczu obecnej konstytucji i Trybunału Konstytucyjnego podwyższono Polakom wiek emerytalny bez żadnej ochrony. Jak napisano konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego było możliwe i uznane za legalne. Nie powinno również w nim zabraknąć zapisów dotyczących ochrony pracowników. - Jak to się stało, że w aspekcie tej konstytucji, która mówi o pracownikach, tylu ludzi znalazło się poza ochroną kodeksu pracy – dopytywał prezydent RP. 

Zdaniem Andrzeja Dudy obecnie obowiązującą konstytucję należy traktować jako dokument przejściowy. Nie wszystko udało się w niej dobrze uregulować i dlatego nie powinniśmy nad tym przechodzić do porządku dziennego. - Zapatrzmy się na Konstytucję 3 maja i jej twórców, ich odwagę i zrozumienie dla istoty spraw państwowych. Niech będą dla nas wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych - zaapelował Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu prezydent RP oddał również hołd twórcom Konstytucji 3 maja i przypomniał ich zasługi na Polski. 

***

Tytuł audycji: 3 Maja w Jedynce

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Data emisji: 3.05.2016

Godzina emisji: 12.15

tj/jp


Czytaj także

Jarosław Kaczyński: należy podjąć prace nad zmianą konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 20:25
Odbudowujemy szacunek i przywiązanie do narodowych barw, sztandar biało-czerwony, to symbol naszego państwa - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekonywał, że państwo jest i powinno być "jakością moralną".
rozwiń zwiń