"Chcielibyśmy lepiej odróżniać imigrantów ekonomicznych od tych biedaków, którzy uciekają spod bombardowania"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 14:20
- Turcy proponują w zamian za zahamowanie fali imigracji z krajów arabskich, uruchomienie imigracji od siebie - mówił w radiowej Jedynce Marek Jurek, europoseł PiS. - Zdolność absorpcyjna UE dla imigrantów dochodzi do granic możliwości - stwierdził z kolei Bogusław Liberadzki.
Audio
  • Marek Jurek: testem na stanowisko Wielkiej Brytanii w stosunku do Polaków, korzy tam mieszkają będzie surowość kar dla sprawców tej zbrodni (Jedynka/Europejskie południe)
Szajka zajmowała się przemycaniem nielegalnych imigrantów. Zdjęcie ilustracyjne
Szajka zajmowała się przemycaniem nielegalnych imigrantów. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/ONG SOS MEDITERRANEE / HANDOUT

Kolejna fala imigrantów szturmuje Europę od południa. Nie ma dnia bez doneisień o tysiącach ludzi próbujących przedostać przez greckie wysp czy południe Włoch do Europy. Lekiem na całe zło miało być porozumienie z Turcją, która zobowiązała się zatrzymać imigrantów z Bliskiego Wschodu u siebie, w zamian za zniesienie wiz do UE dla swoich obywateli. 

- Polityka polegająca na tym, że ktoś za nas rozwiąże nasze problemy, np. Turcja jest kompletnie nieodpowiedzialna, bo Turcja, w zamian za zahamowanie imigracji z Syrii, uruchomi imigrację od siebie - podkreślił były marszałek Sejmu Marek Jurek. - Walczyć trzeba z mafią, która przemyca imigrantów do Europy - dodał.

Europoseł SLD Bogusław Liberadzki zwrócił uwagę na rozróżnienie między imigrantami ekonomicznymi a uchodźcami. - Chcielibyśmy lepiej odróżniać imigrantów ekonomicznych od tych biedaków, którzy uciekają spod bombardowania, chociażby w Syrii - stwierdził. - Potrzebne jest więcej wspólnych działań Unii Europejskiej w tym zakresie, musimy odsyłać tych ludzi, którzy nie uciekają przed wojną do portów, aby podciąć korzenie interesu przemytniczego - dodał Liberadzki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszone były również tematy rosnącej w siłę antyestablishmentowej i antyimigranckiej partii AfD w Niemczech oraz sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po zabójstwie jednego z nich w Harlow w hrabstwie Essex. 

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Bogusław Liberadzki (europoseł SLD), Marek Jurek (europoseł PiS), Piotr Buras (dyrektor Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 12.11

dcz/pg

Czytaj także

Wzrasta napływ migrantów na greckie wyspy po próbie puczu w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 21:30
Liczba migrantów w ośrodkach rejestrowania uchodźców (hotspotach) na pięciu greckich wyspach na Morzu Egejskim wciąż wzrasta, odkąd w Turcji 15 lipca doszło do próby wojskowego zamachu stanu - podaje AFP, powołując się na dane greckiego rządu.
rozwiń zwiń