7 lat po katastrofie smoleńskiej. Trauma i podziały

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 22:30
W programie specjalnym poświęconym 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy nie tylko o samej tragedii, ale także o tym, jaka jest prawda o polskim podzielonym społeczeństwie w kilka lat po rozbiciu się prezydenckiego Tu-154M. Audycję kończy tekst przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miało zostać wygłoszone na obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 
Audio
  • Polskie społeczeństwo 7 lat po katastrofie smoleńskiej (Audycja specjalna/Jedynka)
Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej - wieczorne uroczystości przed Pałacem Prezydenckim
Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej - wieczorne uroczystości przed Pałacem PrezydenckimFoto: PAP/Leszek Szymański

smoleńsk para prezydencka 1200.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

- Pewna część polskiego społeczeństwa myśli o tym w kategoriach, kto jest winien. Winą obdarza się rząd polski, Rosjan, ale również warunki pogodowe. Dociekamy przyczyn tej katastrofy i pewno każdy z nas ma jakąś interpretację - ocenia prof. Henryk Domański. Jak przyznaje nasuwa się pytanie, czy katastrofa smoleńska stała się podłożem podziału. Jego zdaniem wydarzenie to stało się instrumentem w ręku polityków obu stron do walki politycznej. - Źródłem tego podziału, który wydostał się na powierzchnię, są sprawy bardziej fundamentalne, dotyczące m.in. stosunku do Unii Europejskiej, suwerenności państwa polskiego, tożsamości narodowej, patriotyzmu  - wylicza prof. Henryk Domański.  


mid-17410056 1200.jpg
Co dziś wiemy o tragedii z 10 kwietnia 2010 roku?

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska zwraca uwagę, że wydarzenia sprzed 7 lat są powodem wielkiej traumy jaka dotknęła polskie społeczeństwo. - Katastrofa smoleńska musiała wywołać traumę także u tych, którzy uciekali od niej przez wyparcie w poczucie komfortu. Przyjęcie do wiadomości w pełni tego wymiaru, że nawet jeśli to nie było intencjonalne i była to normalna katastrofa, to Rosja wykorzystała wszystkie możliwe elementy, żeby politykę dominacji przez upokorzenie polskiego państwa i nas wszystkich jako obywateli przepraktykować, bo nie ma drugiej sytuacji, kiedy wrak nie wrócił do właścicieli, kiedy nie oddaje się skrzynek nagrań - mówi dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Zaznaczając, że to wszystko pogłębiło podziały w polskim społeczeństwie. 

Dr Robert Sobiech odnosząc się do wydarzeń związanych z przeżywaniem społecznym katastrofy smoleńskiej, zwrócił uwagę, że w związku z faktem, że od wydarzeń tych minęło już 7 lat to w pamięci zbiorowej bardzo wiele rzeczy się zmieniło. Jak mówił, odnosząc się do badań większość Polaków, pogodzona jest z faktem, że nie będą do końca wiedzieli wszystkiego, jeśli chodzi o katastrofę smoleńską. Inną kwestią jest sprawa wykorzystania tego, co się w Smoleńsku zdarzyło. - Jest tu obszar niepewności, więc są przynajmniej dwie narracje jak wyglądały przyczyny katastrofy i to jest kwestia podziałów politycznych - mówi dr Robert Sobiech. 

Czy Polacy myślą o katastrofie smoleńskiej tylko 10 kwietnia? Czy jest szansa na przezwyciężenie podziałów wokół katastrofy smoleńskiej? Co ustaliła podkomisja ds. ponownego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której znalazły się także rozmowy z uczestnikami obchodów rocznicowych na Krakowskim Przedmieściu, relacje reportera Jedynki Patryka Michalskiego z uroczystości, a także materiał o wstępnych ustaleniach podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Audycję kończy tekst przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miało zostać wygłoszone na obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 


Od lewej: prof. Henryk Domański, dr Robert Soloch, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, tyłem siedzi prowadzący audycje Marek Mądrzejewski Od lewej: prof. Henryk Domański, dr Robert Soloch, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, tyłem siedzi prowadzący audycje Marek Mądrzejewski

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog, była przewodnicząca Kolegium IPN, od 2015 r. doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy), dr Robert Sobiech (socjolog Collegium Civitas)

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 20.32

gs/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Wacław Berczyński: samolot zaczął rozpadać się w powietrzu i zaczął gubić części

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:17
Wiemy z dużą pewnością, że samolot rozpadł się w powietrzu - powiedział w TVP Info przewodniczący powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej dr Wacław Berczyński.
rozwiń zwiń