X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ataki w Wielkiej Brytanii. O co w nich chodzi?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 16:42
Sobotni zamach w Londynie, to trzeci poważny atak w Wielkiej Brytanii na przestrzeni kilku miesięcy. Dlaczego terroryści nasilili swoje działania - o tym w specjalnej audycji radiowej Jedynki.
Audio
  • Dlaczego terroryści nasilili ataki na Wielką Brytanię? (Audycja specjalna/Jedynka)
Specjalne środki bezpieczeństwa w Londynie
Specjalne środki bezpieczeństwa w Londynie Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Londyńska Policja Metropolitalna poinformowała w niedzielę po południu o zatrzymaniu dwunastu osób powiązanych z sobotnim zamachem terrorystycznym na moście London Bridge i targu Borough Market, w którym zginęło co najmniej 7 osób, a 48 zostało rannych.

Wcześniej w marcu br. w zamachu na Westminster Bridge w Londynie zginęło sześć osób, a 49 zostało rannych. 22 maja doszło zaś do ataku w Manchesterze, gdzie po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu wejścia do hali. 22 osoby zginęły, a ponad 120 zostało rannych.


czytaj więcej
Londyn po ataku2_EPA.jpg
Prezydent i premier składają kondolencje ofiarom zamachu w Londynie

Zdaniem dr Moniki Gabrieli Bartoszewicz z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, w ocenie ostatnich wydarzeń w Wielkiej Brytanii należy pamiętać o historycznej ewolucji terroryzmu politycznego. Jak wynika z informacji przekazanych przez policję, brytyjskie służby bezpieczeństwa uniemożliwiły od czerwca 2013 roku aż trzynaście potencjalnie groźnych ataków na Wyspach. - Wiemy o tym, że jednocześnie na bieżąco brytyjska policja prowadzi średnio 500 śledztw, które badają rozmaite wątki terrorystyczne, codziennie jest tam aresztowana jedna osoba podejrzewana o przygotowanie, planowanie, finasowanie bądź też wysyłanie pomocy terrorystom, co pokazuje nam prawdziwą skalę problemu - zauważa dr Bartoszewicz.

Jej zdaniem, trendy te może wzmacniać sytuacja międzynarodowa, ale ważny jest też kontekst wewnętrzny. Jak zauważa, badania z zeszłego roku pokazują przepaść pomiędzy znaczną częścią społeczności muzułmańskiej a resztą obywateli. Wynika z nich np., że tylko jeden na trzech muzułmanów poinformowałby służby, że ich przyjaciel lub członek rodziny jest zaangażowany w działalność terrorystyczną. Jedna czwarta muzułmanów uważa, że prawo szariatu powinno obowiązywać w Wielkiej Brytanii.

- To są wskazówki pokazujące dwa różne światy wartości, które nie zawsze umieją się ze sobą dogadać, a z tego braku porozumienia pojawiają się coraz częstsze akty przemocy - podkreśla Bartoszewicz.

Dziennikarz Polskiego Radia Michał Żakowski zwraca uwagę, na międzynarodowy kontekst zamachów. Jego zdaniem, nie można zapominać o wpływach i interesach politycznych Iranu i Arabii Saudyjskiej. - Po ostatniej podróży zagranicznej prezydenta USA, Teheran został postawiony w roli najgorszego, a Rijad jest przyjacielem Stanów Zjednoczonych, choć to on wspiera terrorystów i radykalne ruchy islamskie w Internecie, na co zwraca uwagę Iran. To ważny głos, który warto rozpatrywać – mówi Żakowski.

Do zamachu doszło na zaledwie cztery dni przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Jaki to będzie miało wpływ na głosowanie - o tym mówili także w audycji: Dariusz Rosiak z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia i dr. Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia UW.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: dr Monika Gabriela Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Michał Żakowski (Polskie Radio), Krzysztof Renik (Polskie Radio), dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia UW)

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 15.10

zi/jsz

Komentarze1
aby dodać komentarz
radiowa2017-06-05 10:21 Zgłoś
Zgadzam się z panią doktor, szkoda że ten brak porozumienia ma takie konsekwencje. A tak przy okazji pamiętam bardzo ciekawe zajęcia prowadzone przez panią w jakich miałam przyjemność uczestniczyć, studiując na Vistuli.

Czytaj także

Wielka Brytania: 21 osób rannych w stanie krytycznym po ataku w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 20:32
Brytyjska służba zdrowia poinformowała w niedzielę, że 21 z 48 osób rannych w sobotnim zamachu terrorystycznym w Londynie jest w stanie krytycznym. W wyniku ataku w centrum miasta zginęło co najmniej siedem osób. Wśród ofiar są obywatele Francji i Kanady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theresa May: potrzebny przegląd planów walki z terrorystami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 13:27
Premier Wielkiej Brytanii mówi o konieczności zniszczenia radykalnego islamu - ideologii wspólnej dla terrorystów, odpowiedzialnych za ostatnie zamachy w jej kraju. Theresa May przed południem wzięła udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego Cobra, zwołanym po nocnym ataku w centrum Londynu, w którym zginęło 7 osób.
rozwiń zwiń