Po dziesięciu latach władze Izraela potwierdziły, że zbombardowały syryjski reaktor atomowy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:23
Kilka dni temu władze w Tel Awiwie potwierdziły, że w 2007 armia izraelska zniszczyła syryjski reaktor jądrowy. - Władze wojskowe przez wiele lat nie ujawniały tej sprawy - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Talaga, analityk z Warsaw Enterprise Institute.
Audio
  • Andrzej Talaga o izraelskim ataku na syryjski reaktor atomowy (Jedynka/W samo południe)
Cel izraelskiego ataku, Instalacje atomowe w al-Kibar w Syrii
Cel izraelskiego ataku, Instalacje atomowe w al-Kibar w SyriiFoto: PAP/EPA/ISRAELI DEFENSE FORCES

- Izrael ma tendencje do czynienia, a nie mówienia. Wszyscy wiemy, że to państwo dysponuje arsenałem atomowym jednak oficjalnie władze tego kraju nigdy tego nie przyznały - zauważył gość audycji "W samo południe".  

Rozmówca Pawła Lekkiego zaznaczył, że tak jest również w przypadku wielu nalotów, które armia izraelska przeprowadziła w ostatnich latach na terytorium Libanu czy Syrii. -

Wiemy o dwóch atakach lotniczych na atomowe instalacje w krajach arabskich. Pierwszy miał miejsce w 1981 roku, a drugi dziesięć lat temu - przypomniał analityk z Warsaw Enterprise Institute.

-  Jeśli ktoś skutecznie eliminuje obronę powietrzną danego kraju na Bliskim Wschodzie, a następnie niszczy sam obiekt, to niemal na sto procent można założyć, że jest armia izraelska - dodał.

Analityk WEI pokreślił, że Izrael jako zagrożenie dla egzystencji kraju uważa każdą instalację, która może prowadzić do budowy broni nuklearnej w krajach muzułmańskich.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Andrzej Talaga (analityk Warsaw Enterprise Instiute)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 12.40

ms/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie pozostaniemy bierni". Izrael odpowie zbrojnie na prowokacje. Teraz ostrzeliwuje Syrię

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 17:10
Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman zapewnił w poniedziałek w Knesecie, że każda militarna prowokacja przeciwko Izraelowi spotka się z odpowiedzią jego wojska. Wypowiedź ministra związana jest z trwającym trzeci dzień odwetowym izraelskim ostrzałem Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael zestrzelił irańskiego drona w Syrii, armia uderzyła w cele irańskie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 11:07
Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła irańskiego drona wystrzelonego z Syrii, a także w odpowiedzi na atak uderzyła w sobotę w irańskie cele w tym kraju. Następnie podano, że izraelski myśliwiec został zestrzelony przez syryjski system przeciwlotniczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Izraela: zadaliśmy ciężkie ciosy siłom Iranu i Syrii

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 20:14
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę na posiedzeniu swego rządu, że jego kraj zadał "ciężkie ciosy" siłom syryjskim i irańskim w Syrii. Zapowiedział też dalsze działania wymierzone we wrogów państwa żydowskiego.
rozwiń zwiń