S. Ducourtioux o wysłaniu francuskich żołnierzy do Syrii: gest wobec Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:09
- Amerykanie chcą, a szczególnie Donald Trump, żeby przeznaczać 2 proc. PKB na obronność w ramach NATO, ale kupując amerykański sprzęt, a nie produkując swój. To jest różnica między tym, co myśli się we Francji, a w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Francja postanowiła polepszyć swoje relacje z USA poprzez wysłanie żołnierzy do Syrii?
Audio
  • Francja i jej współpraca z innymi państwami, Unia Europejska (Jedynka/ W samo południe)
Emmanuel Macrone i Donald Trump
Emmanuel Macrone i Donald TrumpFoto: Newscom / PAP

Francuzi jutro będą obchodzić Święto Narodowe Francji upamiętniające wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy to w 1789 roku zdobyto Bastylię. W defiladzie weźmie udział blisko 4000 osób, prawie 200 pojazdów i 240 kawalerzystów. Już w poprzednich latach parada była tak imponująca, że prezydent USA Donald Trump zapragnął zorganizować podobną we własnym kraju.

Jutrzejsze święto zostanie zorganizowane pod hasłem wspólnej inicjatywy europejskiej w dziedzinie obrony. Do tej inicjatywy oprócz Francuzów, należą także: Niemcy, Finlandia, Estonia, Hiszpania, Holadia, Wielka Brytania, Belgia, Dania i Portugalia. Ich przedstawiciele także będą maszerować w defiladzie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron stara się promować autorski pomysł europejskiej współpracy w dziedzinie obrony. - Od dawna mamy wspólne siły z Niemcami. Współpraca jest ścisła, także w zakresie koncepcji broni. Razem z Niemcami planujemy realizację myśliwca, do tego projektu dołączyła także Hiszpania. Wykonujemy również wiele operacji zagranicznych, w których współpracujemy np. z Wielką Brytanią - twierdzi dr Sebastien Ducourtioux.

Zdaniem gościa Jedynki, Donald Trump jest zdenerwowany niektórymi inicjatywami francuskimi. - Mam na myśli wojsko europejskie. Donald Trump jest całkowicie przeciwny temu pomysłowi. Dla niego liczy się tylko NATO - słyszymy.

Prezydent USA wielokrotnie apelował, aby członkowie NATO byli lepiej przygotowani do obrony we własnym zakresie, a nie w oparciu o Stany Zjednoczone. - Ale kupując amerykański sprzęt, a nie produkując swój - dr Sebastien Ducourtiox mówi o podejściu Amerykanów do Francuzów.

Możliwe, że Francja postanowiła polepszyć swoje relacje z USA poprzez wysłanie dodatkowych żołnierzy do Syrii. W ten sposób Francuzi odpowiedzieli na propozycję Stanów Zjednoczonych i wspólnie z Wielką Brytanią postanowili chociaż w części odciążyć Amerykanów w prowadzeniu operacji przeciwko syryjskim islamistom. - To jest gest w stosunku do Donalda Trumpa, który jest zbyt zdenerwowany przez niektóre francuskie inicjatywy. Nie są to wielkie liczby, ale są to siły specjalne, które mają ustabilizować sytuację w Syrii. Właśnie ta stabilizacja jest kluczowa dla Francji, tak w Syrii, jak w Afryce czy na Ukrainie - dodaje gość Jedynki.

Do jakich wydarzeń z 1919 roku nawiąże jutrzejsza parada we Francji? Na ile istotny dla Paryża jest udział w konflikcie na Ukrainie? Czy Emmanuel Macron chce europejskiej współpracy w zakresie obrony ze względu na przemysł zbrojeniowy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w programie "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej o ostatnich nominacjach w Parlamencie Europejskim i rozmowach z eurodeputowanymi kandydatki na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: dr Sebastien Ducourtioux (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 12.25

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta Emmanuela Macrona w Waszyngtonie. Czy jest szansa na konsensus w sprawie Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 18:54
Prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z małżonką przebywa z wizytą w Waszyngtonie. Na temat relacji amerykańsko-francuskich i o wspólnych celach polityki zagranicznej obu państw mówił w audycji "Więcej Świata" Michel Viatteau szef agencji AFP w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Trump sprzyja politykom, którzy popierają Brexit

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:52
- Donald Trump liczy, że wzniesie relacje brytyjsko-amerykańskie na odrobinę nowy poziom dzięki Brexitowi, jeżeli do niego dojdzie. Czy to za pomocą umowy czy twardego Brexitu, na który Trump bardziej liczy - mówi w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń