R. Czarnecki: niewybranie B. Szydło to złamanie zasad demokracji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 09:02
Głosy eurodeputowanych Prawa i Sprawiedliwości mogą wpłynąć na wynik głosowania na szefa Komisji Europejskiej. Tak uważa europoseł ugrupowania Ryszard Czarnecki. 
Audio
  • R. Czarnecki: niewybranie B. Szydło to złamanie zasad demokracji (Sygnały dnia/Jedynka)

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia polityk powiedział, że niewybranie byłej polskiej premier Beaty Szydło na przewodniczącą komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim to złamanie elementarnych zasad demokracji, ponieważ to stanowisko powinno zostać przyznane frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której w europarlamencie należy Prawo i Sprawiedliwość.

Szydło 1200 pap.jpg
B. Szydło o głosowaniu w PE: łamanie wartości ważnych dla Europejczyków

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego wynik głosowania w sprawie byłej polskiej premier nie będzie służył kandydatce na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przedstawicielce Europejskiej Partii Ludowej.

- Jest szansa, aby pierwsza w historii kobieta objęła funkcję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ci, którzy zagłosują przeciw Ursuli von der Leyen, będą o tym pamiętać i może to być trudny okres, jeżeli chodzi o współpracę, koegzystencję między Parlamentem Europejskim a Komisją w sytuacji głosowania na styk - powiedział Ryszard Czarnecki.

Europoseł PiS odniósł się także do kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego KE. - To stanowisko zostało zarezerwowane dla Europejskiej Partii Ludowej. Nie jest możliwe, żeby F. Timmermans nagle się objawił, gdyby pani von der Leyen przegrała - mówił.

Europoseł poinformował, że dziś około południa odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i na nim będą podejmowane decyzje w sprawie popołudniowego głosowania. - Możliwość naszego poparcia niemieckiej kandydatki po głosowaniu dotyczącym Beaty Szydło jest mniej prawdopodobna niż przed nim - dodał Ryszard Czarnecki.

Około godziny 18.00 Parlament Europejski zdecyduje, czy poprze kandydaturę Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Głosowanie będzie tajne i nie będzie możliwości sprawdzenia, kto jak głosował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Ryszard Czarnecki (PiS)

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 8.15

dn/IAR

Czytaj także

Stanisław Karczewski: przegrana Beaty Szydło to dla mnie duże zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 08:29
– To przecież osoba doskonale przygotowana, bardzo doświadczony polityk, z najlepszym poparciem w Europie – mówił w "Salonie politycznym Trójki" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk o głosowaniu nad kandydaturą B. Szydło: doszło do złamania umów i ustaleń

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 08:55
- Beata Szydło jest bardzo kompetentnym i doświadczonym politykiem, który dobrze realizowałaby swoją misję jako szef komisji ds. zatrudnienia PE. Doszło jednak do złamania ustaleń i w ramach pewnej wojny ideologicznej nie została wybrana na to stanowisko - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń