Ochrona zwierząt. Krzysztof Czabański: w MSWiA powinna powstać specjalna służba

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 20:00
- Pomysł opozycji na powołanie Rzecznika Praw Zwierząt wydaje mi się bardziej propagandowy i medialny niż faktycznie zmieniający sytuację - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, prezes Rady Mediów Narodowych. Podkreślił, że specjalna służba ds. ochrony zwierząt powinna powstać w MSWiA.
Audio
  • Krzysztof Czabański na temat praw zwierząt i niezbędnych działań dotyczących poprawy ich losu (Jedynka/W samo południe)

- Mam nadzieję, że w tej kadencji Sejmu takie kroki będą podejmowane i zrobimy postęp, jeśli chodzi o ochronę zwierząt w Polsce - stwierdził Krzysztof Czabański. Jego zdaniem "niektóre sprawy wymagają zmiany prawa, a niektóre tylko pewnych uzupełnień".

Sylwia-Spurek-pap-1200.jpg
Europosłanka Wiosny walczy o prawa zwierząt i... nosi skórzaną torebkę i pasek

"Jedno ze źródeł patologii"

- Ja bym osobiście proponował zacząć od tego, żeby powołać w MSWiA służbę, która będzie monitorować stan przestrzegania praw chroniących zwierzęta w Polsce. Są różne prawa, które nie są przestrzegane i to jest jedno ze źródeł patologii, jeśli chodzi o ochronę zwierząt w Polsce - ocenił gość Jedynki.

Krzysztof Czabański tłumaczył, że "służba weterynaryjna jest nastawiona na realizację celów gospodarczych".

- Jest ulokowana w ministerstwie rolnictwa i trudno wymagać od nich, aby zajmowali się z równym zapałem ochroną zwierząt i przestrzeganiem prawa o ochronie zwierząt - powiedział. Podkreślił, że tym właśnie miałaby się zajmować nowa służba.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Udany protest miłośników zwierząt. Schronisko nie oddało psów

- Mogłaby razem z samorządowymi patrolami ekologicznymi po pierwsze - rozpoznać stan rzeczy w Polsce, na ile on jest dramatyczny i czy się w ostatnich latach zmienił na korzyść, czy nie, a później ta służba mogłaby na bieżąco interweniować - stwierdził szef Rady Mediów Narodowych.

"Inicjatywa powinna wyjść od rządu"

Dodał, że obecnie "interweniują ludzie dobrej woli z różnych organizacji prozwierzęcych, ale często jest to interwencja nieprofesjonalna". - Nieraz robią to w taki sposób, że prowadzi to do różnych konfliktów. Jeżeli byłaby służba państwowa, to odpadłby aspekt emocjonalny - ocenił.

PAP Krzysztof Czabański 1200.jpg
Ważne zmiany dla dobra zwierząt. Parlamentarny Zespół podsumował prace

Zwrócił też uwagę, że policja - podobnie jak służba weterynaryjna - ma inne priorytety i ochrona zwierząt nie jest dla niej najważniejsza. Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego, takie wyspecjalizowane jednostki, jeśliby powstały, można by ulokować przy policji. - Nie chcę przesądzać kształtu, inicjatywa powinna wyjść od strony rządu - stwierdził gość Jedynki.

Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z premierem i są dwa pomysły. - Jeden, który zgłasza opozycja, żeby powołać Rzecznika Praw Zwierząt, ale to wydaje mi się bardziej propagandowy i medialny pomysł niż faktycznie zmieniający sytuację, a drugim jest właśnie służba przy MSWiA - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 09.01.2019

Godzina emisji: 12:15

paw/kh

Czytaj także

K. Czabański: nie jestem zaskoczony, że opozycja chce zniszczenia mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:25
- Pomysły opozycji dotyczące likwidacji mediów publicznych nie są czymś nowym – powiedział w Sygnałach Dnia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: domaganie się jawności majątków rodzin polityków było grą opozycji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 18:57
- Zawsze można mieć zastrzeżenia do konkretnych rozwiązań, ale czym innym jest odrzucenie w całości samego pomysłu - mówił w "Sygnałach dnia" poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Odniósł się w ten sposób do głosowania opozycji w sprawie ustawy o jawności majątków rodzin polityków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Czabański o "taśmach Neumanna": mafijne podejście do państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:42
- Wszystko, co teraz Koalicja Obywatelska wmawia Polakom w kampanii wyborczej, to są tylko frazesy. Prawda jest zupełnie inna. To nagranie odsłania tę prawdę - mówił w "Sygnałach dnia" poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
rozwiń zwiń