Polska otwiera granice z państwami UE. Prof. Grabowska: wracamy do normalności, do której przywykli Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 19:10
13 czerwca b.r. Polska otworzy granicę dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa. - Wracamy do normalności, do której przywykliśmy, ponieważ brakuje nam oddechu i możliwości swobodnego poruszania się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof, Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. 
Audio
  • Polska otwiera granice z państwami UE, polityka migracyjna, relacje czesko-chińskie (Więcej świata/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Victor Maschek

Otwarcie granic zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w jednym z zakładów Styropmin w Łochowie. Jak dodał, od 16 czerwca możliwe też będą loty międzynarodowe. Premier wyjaśnił, iż dzięki skutecznej strategii rząd częściowo przywrócił gospodarkę do działania i podjął decyzję o otwarciu granic z państwami UE. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]: Otwarcie polskich granic z krajami UE. Premier podał datę


Czy Polacy łatwiej będą wjeżdżać do innych krajów? 

Część krajów europejskich ogłosiła, że otworzy granice 15 czerwca. Komisja Europejska zapowiada, że chce, by pełne funkcjonowanie strefy Schengen było przywrócone nie później niż przed końcem czerwca. Tak samo sprawa wygląda z granicami zewnętrznymi UE, choć w tym przypadku udało się skoordynować działania stolic unijnych. 

Gość audycji zaznacza, że w państwa, w których odnotowano w ostatnim czasie wysokie słupki zakażeń koronawirusem nie będą chętnie witane w innych państwach członkowskich. - Czas pandemii wywarł na wszystkich państwach i obywatelach pewne piętno. Myślę, że przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo własne obywateli - uważa ekspert. 

europa mapa globus F 1200.jpg
Otwarcie zewnętrznych granic UE. Propozycja Komisji Europejskiej

Polityka azylowa i migracyjna UE 

Do końca czerwca Komisja Europejska ma przedstawić projekt Paktu ws. Migracji i Azylu. Ma on wprowadzić nowe zasady polityki imigracyjnej. Jednym z rozwiązań jest powrót do przymusowego rozmieszczania imigrantów we wszystkich krajach członkowskich. Taki pomysł zgłosiły Cypr, Grecja, Malta, Włochy i Hiszpania, a poparły go Niemcy i Francja. Część państw zaprotestowało przeciw tej polityce. Ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier a także ministrowie Łotwy, Estonii i Słowenii wystosowali do  wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i do Komisarz ds. Emigracji list, w którym krytykują powrót do polityki z roku 2016. 

- Unia Europejska nie ma jednej zwartej, wyraźnej polityki migracyjnej, nie dopracowała wzorca przyjmowania migrantów - ocenia prof. Grabowska. - Państwa Grupy Wyszehradzkiej wspólnie wystosowały bardzo racjonalne przesłanki, które zostały podniesione i wskazane jak te państwa widzą ten mechanizm. Do tej pory nie mamy wspólnych standardów dotyczących kontroli granicznych, każde państwo kontroluje swoje granice w inny sposób - wyjaśnia ekspert. 

Ponadto w audycji:

- Konferencja prasowa szwedzkiej prokuratury i policji na temat śledztwa w sprawie zamordowania w 1986 roku premiera Szwecji Olofa Palmego. W lutym prokuratura zapowiadała, że w ciągu kilku miesięcy możliwe jest zakończenie śledztwa i oskarżony zostanie sprawca albo dochodzenie zostanie umorzone. Palme został śmiertelnie postrzelony 28 lutego 1986 r. w centrum Sztokholmu, gdy wieczorem bez ochrony wracał z żoną z kina. Od tego czasu trwa najdłuższe w historii Szwecji śledztwo. Więcej w felietonie Wojciecha Cegielskiego. 

- Przewodniczący Senatu Czech Milosz Vystrczil ma w sierpniu br. udać się na Tajwan. Wizyta drugiej osoby w państwie czeskim na wyspie ma dojść do skutku mimo ostrzeżeń i krytyki ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Wśród powodów, dla których wyjazd powinien się odbyć, Vystrczil kilkakrotnie wymieniał chińskie naciski i interwencje w tej sprawie. O relacjach czesko-chińskich mówił w radiowej Jedynce dr Krzysztof Dębiec z OSW

-  Tomas Ojea Quintana, specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka w Korei Północnej zaapelował do RB ONZ o przegląd sankcji nałożonych na Koreę Północną w związku z rozwojem przez Pjongjang programu rakietowego i nuklearnego, ze względu na szerzący się w tym kraju "głód i niedożywienie". Więcej w felietonie Adriana Bąka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska), dr Krzysztof Dębiec (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans 

Czytaj także

"Bezkompromisowe podejście". Beata Kempa o reakcji szefa MSWiA na unijny pakt ws. migracji

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 07:50
- Pakiet ws. migracji i azylu to dyrektywy i rozporządzenia, do których będą musiały stosować się wszystkie kraje Unii Europejskiej. Jest to kwestia rozszerzenia się UE na przyjęcie uchodźców. Trzeba temu zapobiegać, stąd bardzo dobra decyzja szefa MSWiA, by razem z innymi krajami zawiązać koalicję przeciwko temu niebezpiecznemu pakietowi - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Beata Kempa, europoseł PiS.
rozwiń zwiń