Prezydent: propaganda sowiecka i rosyjska próbuje nazywać atak 17 września ochroną, ale to nieprawda

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 15:00
W Wytycznie (woj. lubelskie) odbyły się uroczystości upamiętniające sowiecki atak na Polskę 17 września 1939 r. W obchodach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Program 1 Polskiego Radia transmitował przemówienie prezydenta.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Wytycznie
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w WytycznieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Posłuchaj
09:05 PR1_MPLS 2020_09_17-13-46-31.mp3 Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (Jedynka)

- Propaganda najpierw sowiecka, a później rosyjska próbuje nazywać atak 17 września 1939 r. ochroną dla mieszkańców Białorusi i Ukrainy, ale to nieprawda - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy sowieckiego ataku na Polskę.

shutterstock_armia czerwona 1200.jpg
"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

Prezydent zaznaczył, że "81 lat temu zniszczona została wolna i niepodległa Polska, 81 lat temu najeźdźcy niemieccy i sowieccy zniszczyli byt państwa polskiego, wyśnionego i wywalczonego przez pokolenie powstańców styczniowych, a później ich dzieci, wnuków, którzy tę niepodległą Polskę, brocząc własną krwią zdołali odzyskać".

Dodał, że "Polska nie miała szans obronić się wobec agresji dwóch największych wówczas potęg militarnych, nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji". - Takie były fakty i taka jest historia - podkreślił.

Prezydent zwrócił również uwagę na to, że "w polskim narodzie głęboko tkwił etos oparty na wartościach, w których jako naród wzrastamy od ponad tysiąca pięciuset lat". - Naszym obowiązkiem jest bronić ich i trwać przy nich - dodał Andrzej Duda.

- Dzisiaj rosyjska, a wcześniej sowiecka propaganda, próbuje nazywać tamten brutalny atak sowieckiej agresji ochroną dla mieszkańców Białorusi, Ukrainy. Wszyscy doskonale wiemy, że to nieprawda, a to miejsce jest najlepszym tego dowodem - stwierdził Andrzej Duda, odnosząc się do miejsca uroczystości.

Czytaj także:

To właśnie w Wytycznie oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza starły się z sowiecką Armią Czerwoną. - Dali im mężny odpór, polegli tutaj polscy żołnierze - zaznaczył Andrzej Duda i dodał, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną, która "przeszła do historii polskiej wojskowości".

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bez 17 września nie byłoby Katynia". Prof. Kucharczyk o sowieckiej agresji w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:21
- Jeżeli wspominamy Katyń i inne miejsca kaźni Polaków na nieludzkiej ziemi, to datą zero jest 17 września 1939 roku. Bez tej agresji nie byłoby tych strasznych chwil i dramatów - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Wiceprezes Związku Sybiraków: dla Polaków na Kresach była to tragedia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:33
- Dla wszystkich Polaków na Kresach agresja Sowietów na Polskę to była tragedia, a szczególnie dla osadników wojskowych. Od początku rozpoczęły się restrykcje - powiedział w Polskim Radiu 24 Mieczysław Pogodziński, wiceprezes Związku Sybiraków.
rozwiń zwiń