Dr Sutkowski o COVID-19 u najmłodszych: stan dziecka może się pogorszyć bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 07:59
- Najważniejsza jest czujność rodziców, objawy są niecharakterystyczne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych, odnosząc się do przebiegu choroby COVID-19 u dzieci.


- Sytuacja epidemiczna w Polsce i całej Europie jest niewyobrażalnie trudna: wzrosty zakażeń, wzrosty hospitalizacji, bardzo dużo osób w ciężkim stanie pod respiratorami, więcej młodych osób i dzieci w szpitalach - powiedział dr Michał Sutkowski.

twitter andrzej niedzielski 663.jpg
"Chorują coraz młodsi". Minister zdrowia publikuje dane dot. struktury wiekowej nowych zakażeń

Gość audycji zaznaczył, że "wydaje się, że jesteśmy już na szczycie 3 fali, ale trzeba powiedzieć, że wiele zależy od nas". - 70-80 proc. zależy od naszych zachowań - podkreślił lekarz.


Posłuchaj
20:53 [STUDIA]S4_(PCM) 2 kwiecień 2021 07_15_04_for_media.mp3 Dr Michał Sutkowski: stan dziecka chorego na COVID-19 może się pogorszyć bardzo szybko (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Większe ryzyko u dzieci

Ekspert zaznaczył, że niebezpieczna jest brytyjska mutacja wirusa. - Jest zdecydowanie groźniejsza dla osób młodych, jest większa transmisyjność tego wirusa, szerzej atakuje on w populacji, zarówno dzieci, jak i starszych, jest większa śmiertelność - wyjaśnił.

- Czujność rodziców, ich uważność, jest niezwykle istotna, stan dziecka może się pogorszyć bardzo szybko, szczególnie u małych dzieci. Przebieg jest nietypowy, dzieje się tak, że szybko dochodzi do wysokiej temperatury, pojawiają się bóle brzucha, wymioty, później narasta kaszel i duszność, objawy ogólne. Może dojść do odwodnienia i w takiej sytuacji leczenie ogólne musi być w szpitalu - powiedział dr Michał Sutkowski.

Lekarz dodał, że u wszystkich, którzy przeszli COVID-19, także bezobjawowo, 3-4 tygodnie po chorobie może pojawić się zespół pocovidowy. Dodał, że to niebezpieczne, ale na szczęście rzadkie, zjawisko. - Objawy ogólne też są niecharakterystyczne i okazuje się, że są powikłania naczyniowe, które mogą kończyć się problemami kardiologicznymi - powiedział dr Michał Sutkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały Dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 02.04.2021
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

Sobolewski o obostrzeniach w związku z COVID-19: najbliższe dni przyniosą rozstrzygnięcie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:10
- Najbliższe dni pokażą czy będziemy szli w kierunku dalszych luzowań obostrzeń, bądź też w drugą stronę, trzeba będzie wrócić do obostrzeń wcześniejszych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jestem aż tak radykalny". Prof. Gut o ewentualnym wprowadzeniu godziny policyjnej

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:12
- Ponownie zaapelowałbym do rozsądku społeczeństwa, chociaż coraz mniej w ten rozsądek wierzę, by ludzie powstrzymali się od wielkich wypraw świątecznych, a skupili się na spotkaniach w małym gronie. Współczesna technika pozwala również na zobaczenie bliskich bez konieczności ściskania się - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Durajski: wzrost zachorowań wyhamował, ale na ekstremalnie wysokim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 18:50
- Obserwuje się brak dostępu do szpitali i ogromne korki przed SOR-ami. Tutaj żadne włączenie kolejnych zespołów ratownictwa medycznego nic nie zmieni z tego powodu, że oddziały ratunkowe nie są w stanie pacjentów szybciej przyjmować - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Durajski pediatra i ekspert WHO.
rozwiń zwiń