"Destabilizowanie UE, testowanie NATO". Gen. Polko o strategii Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:01
- Poprzez emocje usiłuje się wbić do głów naszych rodaków swoją narrację po to, żeby byli użyteczni dla strategii, którą Putin realizuje w naszym obszarze - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia gen. Roman Polko, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i były dowódca JW GROM.
Gen. Roman Polko
Gen. Roman PolkoFoto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Na granicy polsko-rosyjskiej doszło do kolejnej prowokacji ze strony sił Białorusi. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku polskiego wojska. Do zdarzenia doszło w środę, gdy polscy żołnierze zlokalizowali w pobliżu ogrodzenia grupę około 250 migrantów. MON napisał w komunikacie, że polscy wojskowi nie dali się sprowokować, dzięki czemu nie doszło do eskalacji.

1200 granica droga graniczna free .jpg
"To niepokojące, eskalacja postępuje". Gen. Polko o wtargnięciu uzbrojonych Białorusinów do Polski

Gość audycji wyjaśnił znaczenie sformułowania "wojna hybrydowa", które często jest zbyt szeroko definiowane. - Warto sobie uświadomić, że jest to działanie poniżej progu konwencjonalnej wojny, która w przyszłości w mniejszym stopniu nam grozi niż zupełnie inne działania, które w tej chwili są realizowane i których obecnie jesteśmy świadkami - tłumaczył gen. Roman Polko.

- Strategia Putina, realizowana przez Łukaszenkę, polega na destabilizowaniu tak naprawdę Unii Europejskiej, testowaniu NATO i zajmowaniu Europy jej problemami - COVID-19, czy migrantami. To wszystko po to, żeby zrealizować inne cele, chociażby na Ukrainie, gdzie Rosja koncentruje siły, czy na Bliskim Wschodzie - zauważył były wiceszef BBN.

Posłuchaj
08:11 PR1 2021_11_04-12-26-21.mp3 Gen. Roman Polko o elementach wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej (W samo południe/Jedynka) 

Gen. Polko skomentował także ostatnie doniesienia o naruszeniu granicy polskiej przez tzw. zielone ludziki. - Osoby umundurowane, z bronią, ale nie mające oznak identyfikacyjnych są w świetle prawa międzynarodowego, prawa wojennego, bandytami - stwierdził.

Czytaj także:

Sprawdzone scenariusze?

shutterstock fake news dezinformacja 1200.jpg
Prawda czy fałsz? Poznaj organizacje walczące na froncie wojny informacyjnej

Były dowódca JW GROM był pytany o podobieństwo obecnej sytuacji do wcześniejszych konfliktów. - Rzeczywiście, patrząc na Gruzję, Rosja koncentrowała siły, groziła i uderzała w takim momencie, gdy świat był zajęty czym innym - przyznał. Przytoczył również podobny scenariusz, który miał miejsce podczas napaści na Ukrainę.

Czytaj także:


Dodał, że obecnie widać destabilizację Polski i Litwy, w której dużą rolę odgrywa wojna w cyberprzestrzeni i obniżanie wiarygodności krajów. - Poprzez emocje usiłuje się wbić do głów naszych rodaków swoją narrację po to, żeby byli użyteczni dla strategii, którą Putin realizuje w naszym obszarze - podkreślił gen. Polko.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: gen. Roman Polko (były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i były dowódca JW GROM)

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 12.26

st/IAR

Czytaj także

Niebezpieczny incydent na granicy z Białorusią. Interwencja komendanta Straży Granicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:22
Komendant główny Straży Granicznej wysłał do swojego odpowiednika na Białorusi pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji - przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej SG, odnosząc się do prowokacji na granicy Polski z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż Graniczna: informacje o zdarzeniach na rzece Świsłocz są nieprawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 20:00
Straż Graniczna poinformowała, że żadna informacja, która pojawiła się w mediach dotycząca tego, że w granicznej rzece Świsłocz pływają ciała migrantów, których nie chcą wydobyć ani polscy, ani białoruscy pogranicznicy są nieprawdziwe. 
rozwiń zwiń