"Nie widzę realnej gotowości do rozmów". Kłysiński o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 18:50
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem m.in. o sytuacji na granicach Unii Europejskiej z Białorusią i potwierdziła, że Wspólnota pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. - Po stronie Łukaszenki jest wiele strat, m.in. to, że już nikt się z nim nie liczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Drop of Light/shutterstock
Michel Morawiecki PAP 1200.jpg
Prof. Grabowska: Polska musi dbać o bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej, chroniąc jej granice
Posłuchaj
19:27 Jedynka/Więcej świata -11.11.2021 Światowe echa wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, spotkanie szefowej KE z prezydentem USA, działania Turcji, Polacy na Litwie (Jedynka/Więcej świata)

- Podzielamy z prezydentem Bidenem pogląd, że kryzys na granicy z Białorusią jest skutkiem ataku autorytarnego reżimu - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen po spotkaniu w Białym Domu.

Szefowa KE zapowiedziała, że Unia w przyszłym tygodniu ustali nowe sankcje przeciwko Białorusi, które dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa. - Ważne jest, żeby reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę - podkreśliła przewodnicząca Komisji. Dodała również, że amerykańskie sankcje przeciw Mińskowi wejdą w życie w grudniu.

Amok Łukaszenki

Czy kolejne sankcje ostudzą zapał Aleksandra Łukaszenki? - Łukaszenka już dawno wymyka się wszelkim racjonalnym zasadom, które budujemy w Europie. Jeszcze przed 9 sierpnia 2020 roku, czyli przed tymi niesławnymi wyborami prezydenckimi, przejawiał on jakieś elementy racjonalizmu, mimo że był autokratą i dyktatorem, ale jednak grał w pewną grę. Teraz to już jest szaleństwo, co Łukaszenka organizuje na Białorusi. Nie jest to już zapał, tylko amok, w którym się znalazł - komentuje Kamil Kłysiński.

- Zwróćmy uwagę, co Aleksander Łukaszenka osiągnął przez ten kryzys… Po jego stronie jest wiele strat, m.in. to, że już nikt się z nim nie liczy. Przywódcy zachodni, np. kanclerz Angela Merkel, dzwonią do Putina i traktują Białoruś, jak kolonię, żeby Putin nacisnął Łukaszenkę, bo z nim nikt nie chce rozmawiać. Białoruś jako państwo zupełnie przegrała tę całą sytuację i teraz jest bardzo trudno znaleźć wyjście, które byłoby przede wszystkim dogodne dla Łukaszenki - dodaje Ekspert Jedynki.

Dialog z reżimem Łukaszenki?

Władimir Putin w rozmowie z Angelą Merkel mówił, że doradza Unii Europejskiej rozmawianie z Aleksandrem Łukaszenką. To samo mówił Siergiej Ławrow, kiedy spotkał się w Moskwie z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem, który stwierdził: "Rozmawiajmy", a potem dodał: "Możemy nawet potajemnie rozmawiać".

- Od samego początku traktuję to jako dezinformację strony białoruskiej, że ta chce rozmawiać. Nie widzę realnej gotowości do rozmów. Chyba, że przyjedzie do Mińska delegacja z Zachodu, im szersza, tym lepsza i powie: "Dobrze, wszystko w porządku i nic się nie stało. Współpracujmy dalej, nie było 9 sierpnia 2020 roku, nie było olbrzymich fałszerstw wyborczych, nie było tortur, nie ma 800 więźniów politycznych i nie trzeba organizować nowych wyborów". Taki dialog jest oczywiście możliwy dla władz białoruskich, ale to nie jest dialog. Jest to element działania propagandowego w czysto sowieckim stylu - twierdzi Kamil Kłysiński.

Gość Jedynki zauważa, że "Rosja cynicznie, kiedy jest jej to wygodne, podkreśla białoruską suwerenność, jak w tym przypadku, aby odseparować się oficjalnie od tej kwestii". - Gdy jednak jej to nie pasuje, to wykazuje swoją siłę na Białorusi i wtedy już nie mówi tyle o rzekomej białoruskiej suwerenności. Traktowałbym z dużym dystansem oświadczenia Moskwy i Mińska w kwestii dialogu - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Światowe echa wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

- Jak litewscy Polacy obchodzą Święto Niepodległości w tym roku w sytuacji zagrożenia nielegalną migracją na granicach Litwy i Polski z Białorusią? Korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna.

- Rozmowa z dr. Konradem Zasztowtem z Uniwersytetu Warszawskiego o relacjach polsko-tureckich w kontekście sytuacji na granicy Polski i Białorusi.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Spotkanie Merkel-Macron. Ekspert: ten tandem ma na swoim koncie sukcesy i osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:06
Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmuje ustępującą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Pożegnalne spotkanie odbywa się w Beaune, w rejonie Burgundii, gdzie w 1993 roku spotkali się ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz prezydent Francji François Mitterrand. Czy to koniec tandemu francusko-niemieckiego w europejskiej polityce? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje rosyjsko-białoruskie. Ekspert: na integracji zależy bardziej Rosji niż Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:06
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret pogłębiający integracje Moskwy z Mińskiem. Jak podała agencja Ria Novosti, dokument podpisał również rządzący na Białorusi Aleksander Łukaszenka. Dekret nazywany "integracyjnym" obejmuje 28 obszarów współpracy w ramach tak zwanego Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.
rozwiń zwiń