Prezydent żąda wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 16:30
Posiedzenie Krajowej Rady Prokuratury w trybie ustawowym zwołał prezydent Komorowski. Zwrócił się o zajęcie stanowiska w sprawie samobójczej próby prokuratora wojskowego Mikołaja Przybyła - wyjaśnia Edward Zalewski (prokurator).
Audio
Prokurator Mikołaj Przybył
Prokurator Mikołaj PrzybyłFoto: fot. PAP/Marek Zakrzewski

Posiedzenie odbędzie się 23 stycznia. Jak poinformował Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski termin uzgodniono z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem i Naczelnym Prokuratorem Wojskowym generałem Krzysztofem Parulskim. – Minister Sprawiedliwości jest członkiem Krajowej Rady prokuratury i został powiadomiony o terminie posiedzenia. Pan minister Gowin wcześniej deklarował, że będzie brał udział w posiedzeniach Krajowej Rady Prokuratury, a już w na pewno tych istotnych. Myślę, ze to jest istotne posiedzenie i myślę, ze pan minister będzie obecny na posiedzeniu - wyraził nadzieję prokurator Zalewski.
Edward Zalewski potwierdził, że rozmawiał z prezydentem o sytuacji w prokuraturze po incydencie w Poznaniu i o przyszłym kształcie prokuratury. Prezydent zgodził się z propozycją Zalewskiego, aby zwołać sympozjum na ten temat. Wnioski z niego byłyby podstawą prac nad nową ustawą o prokuraturze.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Gość Jedynki stwierdził również, że motywy samobójczej próby prokuratora Mikołaja Przybyła ciągle nie są jasne. Wyraził nadzieję, że prowadzone postępowanie do końca wyjaśni tę sprawę i że zwróci ona uwagę na problem dokończenia reformy prokuratury. Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury podkreślił, że kwestia istnienia prokuratury wojskowej nie jest dla niego najważniejsza. Bardziej istotne są takie sprawy, jak miejsce prokuratury w systemie ustrojowym i konstytucyjne gwarancje niezależności prokuratorów.

Dodał, że podstawą działania prokuratury powinna być instytucja prokuratora generalnego o szerokich kompetencjach i Krajowa Rada Prokuratury, która będzie stała na straży jej niezależności. Potrzebna jest do tego nowa ustawa o Radzie.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)

Czytaj także

Prokurator Przybył - specjalista od przestępczości

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 19:32
Nieprawidłowości przy przetargach na zakupy, modernizacje i remonty uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego były przedmiotem śledztw nadzorowanych przez płk. Mikołaja Przybyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent spotka się z Parulskim i z Seremetem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 06:12
Tematy rozmowy to próba samobójcza prokuratora Mikołaja Przybyła i "konflikt strukturalny w prokuraturze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna prokuratur: Parulski straci stanowisko?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 06:57
Prokurator generalny złoży wniosek do prezydenta o o odwołanie naczelnego prokuratora wojskowego - informuje prasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent zażegna konflikt? Spór o prokuraturę

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 18:54
Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem Krajowej Rady Prokuratury Edwardem Zalewskim między innymi o sytuacji w polskiej prokuraturze.
rozwiń zwiń