Czy Polacy potrafią być razem

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 21:48
Jednoczymy się, gdyż dzieją się wielkie rzeczy. Ale na co dzień jesteśmy pełni sporów, kłótni i nie potrafimy współdziałać. Czy Wielkanoc zmienia nasze przyzwyczajenia.
Audio
Czy Polacy potrafią być razem
Foto: Glow Images/East News

Jacek Kuroń mówił, że jeśl chcemy zrobić coś by pomóc wykluczonym i odrzuconym trzeba dokonać edukacyjnej i kulturowej rewolucji globalnej. Jeśli tego nie zrobimy, nie stworzymy społeczństwa, którego członkowie potrafią współdziałać nie tylko w dziejowych momentach, ale także w długotrwałym wysiłku i pracy.

Wyszliśmy z komunizmu z poczuciem straconej szansy. Na początku lat 90 chcieliśmy dogonić świat, ten bogaty, nastawiony sukces i rozwój - mówią goście Zuzanny Dąbrowskiej w Jedyne, prof. Andrzej Szpociński Collegium Civitas, Filip Pazdewski ISP. Solidarność, współdziałanie i pomoc innym nie sprzyjała bogaceniu się. Chęć dogonienia świata zniszczyła nasze więzi społeczne. Ani szkoła, ani dom nie uczą współdziałania. Uczą natomiast rywalizacji, wyścigu szczurów.

Paradoksalnie największy wpływ na naukę współdziałania mają serwisy spłecznościowe. To w nich organizują się grupy ludzi dążących do wspólnego celu. Rolę formacyjną ma także kościół. Tylko czy potrafimy słuchać i realizować wspólne cele?

Posłuchaj całej rozmowy Zuzanny Dąbrowskiej.

AS