GIODO: INDECT będzie jak pistolet z danymi osobowymi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 09:45
INDECT to narzędzie, które ma łączyć dane osobowe, systemy monitoringu i wychwytywać podejrzane zachowanie na ulicach i w sieci – mówił w "Sygnałach dnia" Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Audio
  • Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski w "Sygnałach dnia"
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski w studiu radiowej Jedynki
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wojciech Rafał Wiewiórowski powiedział, że niepokoi  się o wykorzystanie narzędzia opracowywanego w ramach projektu INDECT. Prace nad nim naukowcy mają skończyć w 2013 roku. Gość radiowej Jedynki mówi, że INDECT będzie przetwarzał dane osobowe, obrazy z monitoringu, ale i informacje o osobach poszukiwanych przez policję. Można w nim łączyć bazy z informacjami osobowymi z danymi z różnego rodzaju monitoringu: wizyjnego, internetowego, z monitoringiem szczególnych obszarów, na przykład ze stadionów.

Dr Wiewiórowski powiedział, że widzi tu potencjalnie dwa problemy: po pierwsze wykorzystanie danych, które mają organa bezpieczeństwa, z drugiej istnieje ryzyko, że produkt będzie skomercjalizowany. Jeśli pojawi się na rynku, wtedy będzie można wykorzystać go do złych celów.

Na razie oczywiście projekt jest nieszkodliwy. - Pistolet nie może działać bez naboi. Nabojami będą dane osobowe, jeśli zostanie wdrożony - mówił GIODO.

INDECT realizowany jest w ramach europejskiego programu dotyczącego obszarów miejskich. Pracują nad nim między innymi polscy naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

GIODO dodał, że są obecnie dwa inne projekty, dotyczące podobnych zagadnień. Jest to projekt KASKADA, prowadzony przez Politechnikę Gdańską, który według mediów ma już teraz być montowany na PGE Arenie w Gdańsku. GIODO zamierza wystąpić o informacje w tej sprawie. Drugi projekt to Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przygotowywana m.in. przez Wojskową Akademią Techniczną i przedstawicieli policji.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Z projektu INDECT wycofała się Komenda Główna Policji, argumentując, że ma odpowiednie środki do kontrolowania bezpieczeństwa publicznego. GIODO nie zna jednak dokładnych powodów takiej decyzji.  Wcześniej na informacje o INDECT krytycznie zareagowała grupa Anonymous.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski

agkm

Czytaj także

Co się zmieni 1 marca? Nowa polityka prywatności Google

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 21:10
Regulatorzy ochrony danych osobowych z 27 państw UE alarmują, że wprowadzenie zmian przez Google'a może naruszać zasady ochrony danych przyjęte przez UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokazywanie PIT-u przedszkolom jest absurdalne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 09:50
Wojciech Rafał Wiewiórowski, GIODO: powinny istnieć jasne przepisy, które ustalają kryteria przyjęcia dzieci do przedszkola i dane, które mogą być zebrane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkola wyłudzają od nas dane osobowe (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 10:40
Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO) : Gminy stawiają absurdalne wymagania, jeśli chodzi o przedstawianie dokumentów, które miałyby zaświadczyć, że jednemu dziecku przedszkole jest bardziej potrzebne niż innemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tworzą system, który będzie wszystkich śledził

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 09:59
Polscy naukowcy pracują nad nowym projektem, który wzbudza kontrowersje, a wręcz zaniepokojenie. Bo jeśli zostanie wdrożony służby specjalne będą o nas wiedziały dosłownie wszystko.
rozwiń zwiń