"Obama zbrukał pamięć Jana Karskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 08:52
Jarosław Gowin powiedział, że nazwanie nawet skandaliczną gafą wypowiedzi Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci" byłoby zbagatelizowaniem problemu.
Audio
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Wojciech Kusiński

- Jeżeli będziemy tolerować takie sytuacje, gdy najważniejszy polityk na świecie utrwala kompletnie fałszywy i krzywdzący dla Polaków i nie mający nic wspólnego z realiami historycznymi stereotyp tzw. polskich obozów śmierci to może to oznaczać, że za kilkadziesiąt lat okaże się, że odpowiedzialni za Holokaust są nie Niemcy a Polacy - dodał minister sprawiedliwości, gość "Sygnałów dnia".

Jak mówił to boli tym bardziej, że Karski alarmował środowiska polityków amerykańskich o tym, co dzieje się z osobami pochodzenia żydowskiego i jego przestrogi pozostały całkowicie bez echa. - A dziś ponad pół wieku po tamtych wydarzeniach pamięć Jana Karskiego została zbrukana wypowiedzią prezydenta Obamy - powiedział Gowin.

Czytaj więcej o wpadce Baracka Obamy >>>

Prezydent USA użył sformułowania "polski obóz śmierci" przyznając pośmiertnie Medal Wolności Janowi Karskiemu.

"Krytyczny raport"

Ocena prokuratury będzie zawierać wiele uwag krytycznych - mówił Jarosław Gowin o przygotowywanym przez siebie raporcie. Minister sprawiedliwości zapowiada, że dokument w najbliższych dniach trafi na biurko premiera.

Szef resortu sprawiedliwości zaznacza, że uwagi, jakie ma do prokuratury są zbieżne z opiniami społeczeństwa. Wymienił tu przeciągające się ważne śledztwa czy nieuzasadnione oskarżenia.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Minister sprawiedliwości podkreśla, że uniezależnienie prokuratury było dobrym posunięciem. Zastrzega przy tym, że po uzyskaniu autonomii śledczy nie do końca potrafili dobrze z niej skorzystać. Gowin przypomniał tu zamieszanie wokół prokuratury wojskowej czy konflikt w Prokuraturze Generalnej. Stąd też ministerstwo kończy prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Więcej w nagraniu audycji.

to

Czytaj także

Rotfeld: oczekujemy przeprosin od Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 07:49
Czy prezydent USA przeprosi za słowa "polskie obozy śmierci"? Liczy na to były minister spraw zagranicznych RP, Adam Rotfeld.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador RP w USA: czekamy na przeprosiny

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 08:20
Na przeprosiny ze strony Białego Domu za słowa Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci" liczy ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom o słowach Obamy: to była pomyłka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 09:15
Ubolewanie z powodu użycia przez Baracka Obamę określenia "polskie obozy śmierci" wyraził Biały Dom.
rozwiń zwiń