"To kastracja powiatów z elementów państwowości"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 18:27
Tak rzecznik PSL Krzysztof Kosiński komentuje w Rozmowach Jedynki przepisy umożliwiające ministrowi sprawiedliwości reorganizację sądów rejonowych.
Audio
Krzysztof Kosiński
Krzysztof KosińskiFoto: krzysztofkosinski.pl

Kosiński złożył w imieniu PSL wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ich zgodności z konstytucją. Nie chce jednak nazywać go wywołaniem wojny przeciwko Jarosławowi Gowinowi. Podkreśla, że PSL jest przeciwko likwidacji małych sądów rejonowych.  Przypomina, że najpierw minister Gowin chciał likwidować sądy w których pracuje mniej niż 14 sędziów, potem mniej niż 12, a teraz tych etatów ma być mniej niż 9.

Zdaniem Kosińskiego propozycje ministerstwa sprawiedliwości nie są reorganizacją. Nie jest to pojęcie prawne. Przypomina, że w ustawie o ustroju sądów powszechnych jest mowa po tworzeniu i znoszeniu sądów. A znoszenie sądów jest likwidacją i do tego zmierza ministerstwo sprawiedliwości – uważa Kosiński.

- To swego rodzaju kastracja części powiatów z elementów państwowości. Wyprowadzanie państwa z powiatów. Na to nie może być zgody  – powiedział Kosiński.

Podkreśla, że przeciwni tym planom są też samorządowcy i mieszkańcy małych miejscowości. Powstał nawet komitet inicjatywy obywatelskiej , który zgłosił projekt ustawy. Będziemy szukać dla tej inicjatywy poparcia, 100 tys. podpisów – zapewnia Kosiński.

Jedynka/polskieradio.pl

>>>Przeczytaj zapis rozmowy