Ćwiąkalski: prokuratura wcale nie działa źle

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 13:30
Wszystkie partie będą prawdopodobnie przeciwne ponownemu połączeniu funkcji ministra z prokuratorem – uważa Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.
Audio
  • Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, w magazynie "Z kraju i ze świata"
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.Foto: Glow Images/East News

Zbigniew Ćwiąkalski mówił w Jedynce, że politycy źle wspominają okres, kiedy stanowiska ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego były połączone, a szczególnie, kiedy tę funkcję pełnił Zbigniew Ziobro. Wyraził przypuszczenie, że prawdopodobnie nie byłoby konstytucyjnie możliwe połączenie tych stanowisk. - Mamy tu ewidentny konflikt interesów – minister sprawiedliwości ma inicjatywę ustawodawczą, przygotowuje ustawy, które potem ktoś zaskarża do Trybunału Konstytucyjnego. Problem jest z protestami wyborczymi – argumentował  Zbigniew Ćwiąkalski.

Były minister sprawiedliwości nie ocenia negatywnie pracy prokuratorów, komentuje, że do innych instytucji też można mieć zastrzeżenia. – Wcale nie jest tak, że prokuratura źle działa. Są pewne sprawy, w których można prokuraturze wytknąć błędy – powiedział.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin potwierdził, że wyda rozporządzenie przekształcające 79 sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Ma to się stać na przełomie czerwca i lipca. Zbigniew Ćwiąkalski komentuje, że każdy minister jest krytykowany za zamiary takiej reformy. On również zamierzał taką reformę przeprowadzić: jak mówi, są małe sądy, w których pracuje czterech sędziów, a jest w nich  kilka wydziałów, do tego sekretariaty. Uważa więc, że trzeba zlikwidować małe jednostki, mimo że wywołuje to opór środowiska. Dodał, że zamiana w wydział zamiejscowy nie oznacza dużych zmian.

Doniesienia „Rzeczpospolitej” o czystce w Prokuraturze Generalnej, to jest planach wymiany wszystkich zastępców Prokuratora Generalnego, Zbigniew Ćwiąkalski traktuje jak "czysto medialną" informację.

agkm

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

"To kastracja powiatów z elementów państwowości"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 18:27
Tak rzecznik PSL Krzysztof Kosiński komentuje w Rozmowach Jedynki przepisy umożliwiające ministrowi sprawiedliwości reorganizację sądów rejonowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Premier powinien odpowiadać za bezpieczeństwo”

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 07:25
Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) zapowiada projekt zmian w prokuraturze. Chce, by stanowisko Prokuratora Generalnego połączono ponownie z funkcją ministra sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin planuje czystkę na szczytach prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 07:14
Rzeczpospolita dotarła do przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze.
rozwiń zwiń