"Likwidacja mediów publicznych jest niemożliwa"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 07:30
- Przejdziemy na finansowanie budżetowe, ale ograniczone – uważa dr Andrzej Kozieł, medioznawca UW.
Audio
  • Dr Andrzej Kozieł, medioznawca o finansowaniu mediów publicznych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" nie obędzie się bez reorganizacji anten. – Jestem przekonany, że do tego dojdzie – stwierdza Kozieł. – Pozostaje kwestia skali tej reorganizacji – dodaje. Według medioznawcy taka sytuacja może mieć miejsce w roku 2014.

Prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - Andrzej Siezieniewski i Juliusz Braun zaapelowali do władz, by ratowali media publiczne. W liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska oraz marszałków Sejmu i Senatu podkreślili, że w Polsce istnieją poważne braki w adekwatnym, trwałym finansowaniu publicznych nadawców, co uniemożliwia im realizowanie misji. Autorzy listu wskazują, że udział środków publicznych w finansowaniu nadawców publicznych jest u nas najniższy w Europie. Zwrócili uwagę, że stan taki nie jest zgodny ani z polskim prawem, ani ze standardami europejskimi.

- To świadczy o trosce szefów radia i telewizji o stan tych firm – stwierdza Andrzej Kozieł. W jego opinii ten gest niewiele zmieni.

Gość "Sygnałów dnia" zauważa, że prace nad rządowym projektem zmian dotyczącym finansowania mediów publicznych przewidziane są na sierpień. W jego ocenie to najgorszy moment przedstawiania procesu legislacyjnego. - To gra na czas - uważa Kozieł. - Ten projekt w formę aktu normatywnego może zmienić się dopiero późną jesienią.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Medioznawca jest zdania, że całkowita likwidacja mediów publicznych jest niemożliwa.  - Może być realne, że będę miał możliwość włączenia tylko jednego programu – dodaje.

Przed kilkoma dniami uczestnicy 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Nadawców przyjęli wspólną deklarację, dotyczącą kluczowych wartości mediów publicznych. Apelują w szczególności o właściwe ustawodawstwo oraz gwarancje odpowiedniego i trwałego finansowania mediów publicznych.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abonament nadal potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 18:35
Krzysztof Luft, KRRiT: Telewizja Polska jest zaledwie w 13 procentach finansowana z abonamentu, cała reszta pochodzi z działalności komercyjnej. To bardzo niekorzystna sytuacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abonament - dlaczego powinniśmy płacić?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 12:40
Niektórzy nie płacą, bo z radia "korzystają tylko w samochodzie", zdaniem innych w telewizji za dużo jest reklam. Jeszcze inni nie płaca, bo po prostu nie wiedzą gdzie mogliby to robić. Tymczasem abonament płacić warto. Jak i - przede wszystkim - po co? Przeczytaj ten artykuł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawa abonamentu musi być unormowana"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 09:44
Nie przyjmuję do wiadomości takiej możliwości, żeby w jakimś przewidywalnym czasie nie zostało to załatwione - zaznaczył szef TVP Juliusz Braun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie płacisz abonamentu? Poczta przeprowadza kontrole

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 14:40
Poczta Polska zapowiada wzmożenie kontroli i liczby spraw kierowanych do "skarbówek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityk o abonamencie. "Ściągać, nie apelować"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 21:22
Wpływy z abonamentu maleją i sytuacja finansowa publicznego radia i telewizji pogarsza się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel do władz ws. ratowania mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 18:09
Prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - Andrzej Siezieniewski i Juliusz Braun - piszą w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska oraz marszałków Sejmu i Senatu, że w Polsce istnieją poważne braki w adekwatnym, trwałym finansowaniu publicznych nadawców, co uniemożliwia im realizowanie misji.
rozwiń zwiń