Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla: demokracji nie osiągniemy automatycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 18:47
- Obecna konstytucja daje wojskowym dominującą siłę w birmańskiej polityce. Oczywiście jest absolutnie w opozycji do wartości demokratycznych. Jesteśmy przekonani, że muszą zostać w niej dokonane poprawki - mówiła w Jedynce ikona birmańskiej drogi do demokracji, Aung San Suu Kyi.
Audio
  • Aung San Suu Kyi o demokratyzacji Birmy (Jedynka/Więcej świata)
Aung San Suu Kyi w rozmowie z Krzysztofem Renikiem
Aung San Suu Kyi w rozmowie z Krzysztofem RenikiemFoto: PR

Po opuszczeniu w 2010 roku aresztu domowego, w którym spędziła 15 lat, Aung San Suu Kyi zasiada obecnie w parlamencie Birmy i działa na rzecz pokojowej transformacji swojego kraju.

- My, czyli społeczeństwo Birmy, a także ci wszyscy, którzy są zainteresowani tym, by zbudować rzeczywistą demokrację, musimy pracować wytrwale, by być pewnym, że proces nie zostanie zablokowany. Demokracji nie osiągniemy automatycznie. Musimy pracować na rzecz jej osiągnięcia - podkreślała w magazynie "Więcej świata" Aung San Suu Kyi.

W swych dążeniach laureatka Pokojowej Nagrody Nobla chce korzystać z doświadczeń krajów takich jak Polska, które przechodziły transformację ustrojową. Nie zapomina przy tym o specyfice sytuacji w Birmie. - Wy nie macie na przykład takiego problemu, jakim jest u nas kwestia mniejszości etnicznych. Nie macie po prostu tylu narodowości w swym kraju. Ale jeżeli chodzi o kwestie społeczne, gospodarcze, także polityczne, to z całą pewnością będziemy się mogli nauczyć wiele od Polski, jak również od innych krajów - przyznała.

Ambicje Aung San Suu Kyi sięgają urzędu prezydenta Birmy. Jak jednak dodaje, byłby to dla niej jedynie środek do celu. - Stworzyłoby to naszej partii, Narodowej Lidze na Rzecz Demokracji, możliwość realizowania zasad i polityki, w które wierzymy...

Rozmawiał Krzysztof Renik.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aung San Suu Kyi pierwszy raz w Polsce. Historyczna wizyta

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 16:05
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi w środę rozpocznie wizytę w Polsce. W Warszawie spotka się z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu; wygłosi też wykład na UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birmańska noblistka zostanie honorową obywatelką Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 16:35
Birmańska opozycjonistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi będzie honorową obywatelką Warszawy. W czwartek Suu Kyi spotkała się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aung San Suu Kyi: potrzeba pracy, by w Birmie zapanowała demokracja

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 11:53
- Doprowadzenie do pełnej demokratyzacji Birmy po latach rządów junty wojskowej wymaga wytrwałej pracy całego birmańskiego społeczeństwa - powiedziała Aung San Suu Kyi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń