Mamadou Diouf: "W pustyni i w puszczy" to obciachowa książka

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 12:21
- Z punktu widzenia Afrykańczyka ta książka nadaje się tylko na śmietnik. Sienkiewicz spędził tydzień w Sudanie i do tego ograniczał się jego pobyt w Afryce - mówi Senegalczyk mieszkający w Polsce.
Audio
  • Mamadou Diouf o Polsce, Afryce i stereotypach (Reszta świata/Jedynka)
Mamadou Diouf ma za złe Henrykowi Sienkiewiczowi, że przedstawił krzywdzący obraz Afrykańczyków jako zacofanych i prymitywnych
Mamadou Diouf ma za złe Henrykowi Sienkiewiczowi, że przedstawił krzywdzący obraz Afrykańczyków jako zacofanych i prymitywnychFoto: Andrzej Gralewski/PR

Mamadou Diouf ma za złe polskiemu nobliście, że przedstawił krzywdzący obraz Afrykańczyków jako zacofanych i prymitywnych. - Ta książka ukazała się w 1919 roku. To były zupełnie inne czasy, ale obraz Afryki, który jest tam ukazany, do dziś w Polsce obowiązuje. A jest kompletnie nieprawdziwy - przekonuje muzyk i szef fundacji "Afryka inaczej".

Gość Jedynki mieszka w Polsce od 1983 roku. Idąc ulicą czuje, że jest u siebie, choć jego celem nigdy nie była asymilacja. - Uważam, że człowieka nie można traktować jakby chodziło o cukier w gorącej herbacie. Mówię z wyraźnym akcentem i bardzo mi to odpowiada, bo nie ma sensu udawać kogoś innego - podkreśla Mamadou Diouf.

Szef fundacji "Afryka inaczej" zrozumiał, że Polska to jego drugi dom, gdy zaczął przeżywać występy polskich sportowców. - Wielu emigrantów odczuwa w kraju, do którego przyjechali komfort ekonomiczny związany z posiadaniem pracy. Kibicowanie to natomiast zupełnie inna sprawa, bardzo głęboka, wewnętrzna i nieudawana. W momencie, gdy zacząłem się dziwnie czuć, kiedy Polacy przegrywali, niezależnie od dyscypliny, zrozumiałem, że jestem rozdarty między Senegalem a Polską - tłumaczy muzyk.

***

Tytuł audycji: Reszta Świata

Prowadził: Tomasz Michniewicz

Gość: Mamadou Diouf (szef fundacji "Afryka inaczej", muzyk)

Data emisji: 16.01,2015

Godzina emisji: 9.15

pg,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki biznes w zderzeniu z przyrodą. Czy tylko Afryka ma problem?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 15:00
- Duże korporacje bezpardonowo wchodzą na teren tego pięknego kontynentu niszcząc przyrodę, kulturę i wszystko co stanie im na drodze - mówi Paweł Średziński z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Nowak powraca - tym razem prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 08:39
Jest jesień roku 1931. Rodzina Nowaków, Kazimierz i Maria z dwójką małych dzieci, mieszka na wsi w Wielkopolsce. Od 1924 roku Kazimierz Nowak nie ma stałej pracy, czasem zajmuje się wykonywaniem fotografii, ale na klientów nie czeka - jeździ po kraju, a potem również po Europie.
rozwiń zwiń