Afganistan: radiowa Jedynka nadaje w Ghazni

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:00
Radiowej Jedynki mogą słuchać żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonujący w bazie Ghazni w Afganistanie. Dzięki nowemu nadajnikowi, Pierwszy Program Polskiego Radia dostępny jest w bazie na falach UKF.
Audio
W aukcji do wylicytowania jest również współprowadzenie Muzycznej Jedynki
W aukcji do wylicytowania jest również współprowadzenie "Muzycznej Jedynki"Foto: Polskie Radio

Już w kwietniu szef resortu obrony Tomasz Siemoniak zapowiadał w "Sygnałach dnia", że nasi żołnierze w Afganistanie będą mogli słuchać Jedynki. Przyznał, że chociaż żołnierze mają dostęp do internetu, to radio pozostaje "takim szczególnym medium, które może towarzyszyć w różnych sytuacjach, można słuchać radia i robić jeszcze coś”.

- I wydaje się, że to jest bardzo dobry pomysł, aby też mogli słuchać radiowej Jedynki - powiedział gość "Sygnałów dnia” w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Radiowa Jedynka wróciła do polskich żołnierzy po kilku latach przerwy. Tak jak kiedyś w Iraku, tak teraz w Afganistanie Pierwszego Programu Polskiego Radia można słuchać nawet na najprostszym przenośnym radyjku. - Czujemy się bliżej kraju. To, że możemy słuchać Pierwszego Programu Polskiego Radia, na pewno dobrze wpłynie na samopoczucie każdego z nas – podkreśla rzecznik polskich żołnierzy w Afganistanie major Dariusz Osowski.

Do tej pory Polskiego Radia można było w Afganistanie słuchać przez internet, ale w warunkach polowych prędkość łącz nie zawsze na to pozwalała. Teraz w Ghazni stoi już profesjonalny radiowy maszt.

Polscy żołnierze nie tylko słuchają już radiowej Jedynki, ale mają także plany na najbliższe tygodnie. - Czekamy na Lato z Radiem. Jest to nasza myśl przewodnia i to lato na pewno będzie nam się kojarzyć z tą melodią i z dźwiękami, które pamiętamy z naszych okolic. Rzecz bezcenna – podsumowuje w rozmowie z Polskim Radiem major Dariusz Osowski.

W Afganistanie służy teraz około 1800 polskich żołnierzy. Nowa, 13. zmiana polskiego kontyngentu tydzień temu przejęła obowiązki od poprzedników. Na misji są teraz przede wszystkim żołnierze z Tomaszowa Mazowieckiego, Rzeszowa i Pruszcza Gdańskiego.

Nadawanie Jedynki w Ghazni ze specjalnego retransmitera rozpoczęto w niedzielę, 12 maja.

materiały prasowe, IAR

Zobacz więcej na temat: Afganistan Polskie Radio

Czytaj także

Polscy żołnierze w Afganistanie będą słuchać Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:40
Już za kilka tygodni taka możliwość pojawi się w polskich bazach wojskowych. Zapowiedział to w „Sygnałach dnia” Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Afganistanie. Polacy już tylko w Ghazni

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 08:47
Kolejna, trzynasta już zmiana, będzie mniejsza i będzie miała nieco mniej zadań - zapowiada Janusz Walczak z resortu obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznajcie symbol Lata z Radiem 2013!

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 15:06
W zeszłym roku ryś, w tym - foka. Radiowa Jedynka ponownie połączy koncertowe lato z akcję edukacyjną o gatunkach zagrożonych wyginięciem.
rozwiń zwiń