69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 18:51
Tradycyjnie już w dniu 1 sierpnia 17.00 to godzina "W" - minuta ciszy i dźwięki syren dla wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego. Ale oprócz tego będą koncerty, wystawy i gry miejskie. Wszystko po to, by uczcić 69. rocznicę wybuchu Powstania.
Audio
  • Przygotowania do obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Popołudnie z radiową Jedynką)
Fragment pomnika Powstańców Warszawskich w Warszawie,
Fragment pomnika Powstańców Warszawskich w Warszawie, Foto: Wikipedia/Cezary Piwowarski

Uroczystości rozpoczną się 25 lipca i potrwają do 6 sierpnia. W sobotę 27 lipca w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi zespół Lao Che.
- Materiałem koncertu będzie płyta "Powstanie Warszawskie", ale widowisko zostanie wzbogacone o warstwę wizualną i video mapping (wielkoformatowe projekcje 3D na budynkach) - zachwala projekt dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. Za pośrednictwem radiowej Jedynki dyrektor zaprasza też 1 sierpnia na wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. W tym roku ten koncert odbędzie się na Placu Zamkowym.
1 sierpnia odbędą się liczne uroczystości przy powstańczych pomnikach. Ale kulminacyjny moment nastąpi o godzinie 17.00. Tradycyjnie wyją wtedy syreny. - Apelujemy do mieszkańców, by zatrzymali się i uczcili w ten sposób rocznicę - mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz.
O godzinie 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci. Ogień zostanie ugaszony 2 października, w rocznicę upadku Powstania.  
Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej podkreśla, że obchody rocznicy wybuchu Powstania to także element edukacji historycznej.
Przygotowała Dorota Świerczyńska.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstańczego heroizmu nie byłoby bez kobiet (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 07:28
W sobotę wieczorem zapraszamy do Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się tam niezwykły koncert "Morowe Panny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 11:39
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje wolontariuszy do współpracy przy organizacji obchodów 69. rocznicy powstania. Ich zadaniem będzie m.in. pomoc powstańcom podczas uroczystości oraz zbiórka funduszy na renowację powstańczych mogił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:59
- Warto promować tych, którzy działają nie dla poklasku i sławy, ale dla dobra wspólnego - przekonywał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń