Oszczędzaj na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 16:40
Jakie możliwości inwestowania naszych pieniędzy na przyszłą emeryturę oferuje dziś polski rynek?
Audio
Oszczędzaj na emeryturę
Foto: sxc.hu/public domain

Dziś rozpoczynamy nowy cykl audycji poświęconych oszczędzaniu na emeryturę. Dzisiaj powiemy o tym, jakie możliwości inwestowania naszych pieniędzy na ten cel oferuje polski rynek.

Na polskim rynku dostępnych jest kilka form dobrowolnego dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę– tłumaczy Andrzej Sołdek prezes  PTE PZU. Od 2004 roku mamy Indywidualne Konta Emerytalne, które zwalniają zyski kapitałowe z tzw. podatku Belki. Od tego roku mamy możliwość odkładania pieniędzy na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Dodatkową możliwością są pracownicze programy emerytalne. PPE są formą zorganizowanego, grupowego, systematycznego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Składki uczestników programu są naliczane i odprowadzane przez pracodawcę do wybranej instytucji finansowej, które zajmują się gromadzeniem i zarządzaniem tymi środkami

Jeśli chodzi o podstawowe zasady oszczędzania to bardzo ważny jest okres w którym gromadzimy te składki i systematyczność odkładania tych składek. To jest główny czynnik, który z racji tego, że pracujemy średnio 40 lat pozwala zgromadzić nam te środki na przyszłą emerytuję. Warto zacząć jak najwcześniej oszczędzać i robić to systematycznie – mówi Andrzej Sołdek. Moment w którym zaczniemy oszczędzać jest ważny na przykład dla stopnia ryzyka jakie towarzyszy oszczędzaniu np. na giełdzie. Dla osób młodych, które będą oszczędzać w długim horyzoncie to ryzyko akceptowalne jest większe i mogą być to inwestycje bardziej ryzykowne, głównie w akcje. Osoby starsze powinny ograniczać ryzyko i wybierać raczej bardziej bezpieczne strategie, np. skoncentrować się na obligacjach rządowych.
Musimy pamiętać, że w dużym stopniu ta nasza przyszła emerytura zależy od nas samych i od naszych oszczędności, bo zdolności państw do fundowania wysokich emerytur jest ograniczona. Andrzej Sołdek prezes  PTE PZU przekonuje, że warto w domowym budżecie założyć określoną kwotę na odkładanie na emeryturę. Systematyczność oszczędzania nawet nie dużych środków, kumulowanie ich w długim okresie plus stopy zwrotu, które pomnażają ten kapitał sprawia, że te zgromadzone kwoty stanowią potem istotną cześć na finansowanie przyszłą emeryturę.

Przygotowała: Halina Lichocka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak