X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oszczędzaj na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 16:40
Jakie możliwości inwestowania naszych pieniędzy na przyszłą emeryturę oferuje dziś polski rynek?
Audio
Oszczędzaj na emeryturę
Foto: sxc.hu/public domain

Dziś rozpoczynamy nowy cykl audycji poświęconych oszczędzaniu na emeryturę. Dzisiaj powiemy o tym, jakie możliwości inwestowania naszych pieniędzy na ten cel oferuje polski rynek.

Na polskim rynku dostępnych jest kilka form dobrowolnego dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę– tłumaczy Andrzej Sołdek prezes  PTE PZU. Od 2004 roku mamy Indywidualne Konta Emerytalne, które zwalniają zyski kapitałowe z tzw. podatku Belki. Od tego roku mamy możliwość odkładania pieniędzy na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Dodatkową możliwością są pracownicze programy emerytalne. PPE są formą zorganizowanego, grupowego, systematycznego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Składki uczestników programu są naliczane i odprowadzane przez pracodawcę do wybranej instytucji finansowej, które zajmują się gromadzeniem i zarządzaniem tymi środkami

Jeśli chodzi o podstawowe zasady oszczędzania to bardzo ważny jest okres w którym gromadzimy te składki i systematyczność odkładania tych składek. To jest główny czynnik, który z racji tego, że pracujemy średnio 40 lat pozwala zgromadzić nam te środki na przyszłą emerytuję. Warto zacząć jak najwcześniej oszczędzać i robić to systematycznie – mówi Andrzej Sołdek. Moment w którym zaczniemy oszczędzać jest ważny na przykład dla stopnia ryzyka jakie towarzyszy oszczędzaniu np. na giełdzie. Dla osób młodych, które będą oszczędzać w długim horyzoncie to ryzyko akceptowalne jest większe i mogą być to inwestycje bardziej ryzykowne, głównie w akcje. Osoby starsze powinny ograniczać ryzyko i wybierać raczej bardziej bezpieczne strategie, np. skoncentrować się na obligacjach rządowych.
Musimy pamiętać, że w dużym stopniu ta nasza przyszła emerytura zależy od nas samych i od naszych oszczędności, bo zdolności państw do fundowania wysokich emerytur jest ograniczona. Andrzej Sołdek prezes  PTE PZU przekonuje, że warto w domowym budżecie założyć określoną kwotę na odkładanie na emeryturę. Systematyczność oszczędzania nawet nie dużych środków, kumulowanie ich w długim okresie plus stopy zwrotu, które pomnażają ten kapitał sprawia, że te zgromadzone kwoty stanowią potem istotną cześć na finansowanie przyszłą emeryturę.

Przygotowała: Halina Lichocka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak