Za przewiezienie zakupów służbowym autem zapłacisz podatek

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:24
Zryczałtowane opodatkowanie korzystania z firmowego samochodu do celów prywatnych zostało zaakceptowane przez rząd
Audio
  • Aktualności ekonomiczne/Jedynka: Za przewiezienie zakupów służbowym autem zapłacisz podatek
Za przewiezienie zakupów służbowym autem zapłacisz podatek
Foto: Glow Images/East News

Komitet stały Rady Ministrów rekomendował we wtorek rządowi wprowadzenie ryczałtowego opodatkowania korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych.

Taki podatek powinien być odprowadzany już teraz, ale ponieważ nie ma na ten temat jasnych przepisów, wiele osób po prostu go nie płaci. Tym samym tworzy się szara strefa, a budżet państwa nie osiąga korzyści z tego tytułu.

Zdaniem ekspertów, pomysł na ryczałtowe opodatkowanie samochodów służbowych jest najprostszym rozwiązaniem. 

Przemysław Pruszyński z PKPP Lewiatan podkreśla, że jest to znacznie lepszy wybór niż proponowany przez niektóre organy skarbowe sposób wyliczania przychodu uzyskanego dzięki prywatnym przejazdom służbowym autem. - Stoją one na stanowisku, że wysokość tego przychodu to równowartość kosztu jaki musieliby zapłacić ci pracownicy za wynajem samochodu w wypożyczalni - mówi Pruszyński. - Doprowadziłoby to do sytuacji, gdy podatek mógłby przewyższać ich przychód ze stosunku pracy. Rozwiązanie tego problemu ryczałtem rozwiązuje problem w jaki sposób określić wysokość tego przychodu - dodaje.

Więcej o sposobach rozliczania się z wykorzystania samochodu firmowego do celów prywatnych w "Aktualnościach ekonomicznych".

Czytaj także

Prezydent zapowiada uproszczenie podatków

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 15:50
Uprościć system podatkowy. Od dawna wzywają do tego przedsiębiorcy. Dziś zyskali nowego sojusznika. Bronisław Komorowski deklaruje, że chce wprowadzenia nowej prostszej ordynacji podatkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiskus przyjrzy się służbowym autom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 15:01
Wraca pomysł na opodatkowanie korzystania ze służbowego samochodu. Ministerstwo Gospodarki proponuje rozliczenia w ryczałcie
rozwiń zwiń

Czytaj także

MŚP płacą niższe podatki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:38
Jeżeli wybierzemy podatek liniowy to możemy korzystnie rozliczać naszą działalność gospodarczą. Wybór tej formy opodatkowania oznacza, że bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów, podatek płaci się według 19-proc.stawki. Jest jeden minus tej formy opodatkowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj na fałszywą inspekcję pracy!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 09:54
Oszuści wymyślają coraz bardziej wymyślne sposoby na wyłudzenie pieniędzy od przedsiębiorców. Teraz domagają się opłaty za certyfikaty potrzebne rzekomo przy kontroli inspektorów pracy.
rozwiń zwiń