Barbara Falandysz: dzieci i pieniędzy nigdy za dużo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 18:36
- W naszym domu ciąża nigdy nie była dramatem. Dzieci zawsze dostawały sygnał, że nawet taka niechciana nie byłaby końcem świata – mówiła w Jedynce wdowa po wybitnym prawniku Lechu Falandyszu, mama czwórki dzieci, Barbara Falandysz.
Audio

Edukacja seksualna była tematem czwartkowej "Debaty dnia”. Barbara Falandysz podkreślała, że ona ze swoimi dziećmi zawsze rozmawiała na ten temat poważne, co czasem doprowadzało do zabawnych sytuacji. – Mówiłam im, że nasionka, że tatuś, że mamusia... A później słyszałam, jak dziewczynki krzyczały do brata: nie skacz tak, bo ci wylecą nasionka – wspominała Barbara Falandysz.  

Podkreśliła też, że gdy dzieci jest więcej, edukacja przebiega też między nimi. -  Jestem kobietą wyzwoloną, ale nie powiem, żeby z tym tematem było mi łatwo – przyznała.

Dzieciom, ale i dorosłym w prowadzeniu edukacji seksualnej pomaga Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, która prowadzi specjalne akcje, ale też ma np. telefon zaufania. – Najniższy wiek, w jakim kontaktują się z nami dzieci, to około 10 lat. Piszą też SMS-y, czy maile. Czasami to bardzo dramatyczne opowieści o wymuszonych kontaktach seksualnych, albo o niechcianych ciąży. My nie podejmujemy interwencji na miejscu, nie naruszamy anonimowości, dlatego zwykle namawiamy, żeby powiedzieć o tym komuś zaufanemu – tłumaczyła Małgorzata Kot z grupy "Ponton”.

22 635 93 92 - Młodzieżowy Telefon Zaufania grupy Ponton

Obie panie ostrzegły, że najgorsze, co można zrobić, to unikać tematu. – Bo dzieci z natury są ciekawe i kiedy dziecko nie znajdzie odpowiedzi w domu, sięga gdzie się da. Czasami do kolegów, czy niestety do bardo groźnego w tym przypadku internetu. Tymczasem są fachowe książki, filmy, pomóc może nasza strona internetowa. Może czasem warto razem obejrzeć jakiś materiał edukacyjny – radziła Małgorzata Kot.

Barbara Falandysz podkreślała też, że dzieci nie można straszyć. - W naszym domu był zawsze taki przekaz, że dzieci i pieniędzy nigdy dosyć. Ja nawet statystycznie zakładałam, że którejś z mojej córek może przydarzyć się przedwczesna ciąża. Tłumaczyłam, że to utrudnienie, że byłoby ciężko, ale nigdy nie mówiła, że to byłaby tragedia. Bo w życiu na wszystko przychodzi odpowiedni czas, ale ciąża to nie jest nieszczęście – dodała.

Z jakimi pytaniami dzwonią do edukatorów seksualnych nastolatki i jak długo Barbara Falandysz kontrolowała swoje dzieci? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Debatę dnia” prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siedmiolatki obowiązkowo będą się uczyły o seksie?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 16:40
To propozycja wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota. Klub RP złożył projekt ustawy o edukacji seksualnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź pierwsza sfinansowała edukację seksualną w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 09:08
Organizatorki lekcji Anna Jurek i Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji "Spunk", opowiadają "Gazecie Wyborczej" o tych zajęciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Seks - temat jak każdy inny"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 15:51
Ludzie coraz chętniej i coraz bardziej otwarcie rozmawiają o seksie, nie tylko o radościach, ale także o swoich problemach seksualnych - mówili w radiowej Jedynce Ewa Wanat i dr Andrzej Depko.
rozwiń zwiń