X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy rolnicy zyskają na nowym budżecie unijnym?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 18:41
- Uważam, że są duże możliwości (...) choć łatwego pieniądza już nie będzie. Potrzeba będzie współpraca wszystkich, i polityków, i rządu, i parlamentu - ocenia minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.
Audio
Polscy rolnicy zyskają na nowym budżecie unijnym?
Foto: sxc.hu/public domain

Negocjacje na temat przyszłej wspólnej polityki rolnej wciąż trwają. Nowa polityka rolna Unii Europejskiej ma zapewnić m.in. bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Jak to osiągnąć jeśli w planowanym budżecie UE jest o 44 mld euro mniej niż w obecnie?
Gość radiowej Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba uspokaja, że polski rolnik nie straci na nowym budżecie. - W wyniku szczytu Polska ma takie warunki, że zwiększamy płatności z budżetu unijnego na płatności bezpośrednie o około 6 mld euro - podkreśla.
Minister przyznaje, że faktycznie jest mniej pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich, ale z ustaleń wynika, że pieniądze na ten cel można przenieść z drugiego filara. - Natomiast z budżetu krajowego będzie można uzupełnić środki na rozwój obszarów wiejskich. Dodatkowo Polska ma największy budżet z funduszu spójności, który też dotyczy obszarów wiejskich. Będziemy części zadań, na które zabraknie środków z drugiego filara brali z funduszu spójności - wyjaśnia Kalemba.
Zdaniem ministra w ten sposób budżet dla wsi i rolnictwa może wzrosnąć o 10 proc. - Te możliwości trzeba wykorzystać - zaznacza. - Łatwego pieniądza już nie będzie. Potrzeba będzie współpraca wszystkich, i polityków, i rządu, i parlamentu - podkreśla gość Jedynki.
Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, uważa, że oczywiście przydałoby się więcej środków na rolnictwo, ale może jeśli będzie ich mniej "każde wydawane euro będziemy staranniej oglądali". W jego ocenie ta sytuacja doprowadzi do weryfikacji efektywności obecnych programów i wydatków.

Izabela Dąbrowska-Kasiewicz z banku BGŻ ocenia, że ten budżet udało się w dużej mierze obronić patrząc na to, jak duży nacisk w UE był położony na cięcia w rolnictwie. - Polscy rolnicy uzyskali gwarancję, że co najmniej wsparcie nie spadnie, a wydaje się, że dopłata do ich dochodów może w perspektywie wzrosnąć - komentuje.
Wysłuchaj całej debaty!
Rozmawiała Sylwia Zadrożny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet UE: "na rolnictwo dostaniemy mniej"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 21:43
Taką opinię wyraził prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Marek Zagórski o unijnym budżecie na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: Polski rolnik zyska!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 13:50
Zgodnie z ustaleniami Polska ma uzyskać w przeciągu kolejnych siedmiu lat 28 i pół miliarda euro na Wspólną Politykę Rolną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny wyrok spustoszy polskie pola

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 10:59
Niebawem Komisja Europejska zadecyduje, czy zawiesić na dwa lata neonikotynoidowe środki wspomagające uprawę roślin - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń