Z radiową Jedynką po Rekord Guinnessa w graniu Hendrixa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 15:36
Pierwszego maja, jak co roku od wielu lat, we Wrocławiu zostanie podjęta kolejna próba pobicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Czy tym razem uda się pobić rekord z 2012 roku, gdy piosenkę wykonano na 7273 gitary?
Bicie Rekordu Guinnessa w graniu Hey Joe Jimiego Hendrixa
Bicie Rekordu Guinnessa w graniu "Hey Joe" Jimiego HendrixaFoto: materiały promocyjne

Gitarowy Rekord Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival to coroczne wydarzenie o ogromnym zasięgu, które upamiętnia muzykę i osobę legendarnego gitarzysty. W tym roku ten wyjątkowy festiwal odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska już po raz dwunasty, gromadząc na wrocławskim Rynku tysiące ludzi z całej Polski i Europy, a imprezę uświetnią swoimi występami znani gitarzyści.

Thanks Jimi Festival to poza koncertami także okazja do wspólnego grania, spotkań, wymiany doświadczeń. Ideą, jaka przyświeca wydarzeniu, jest integracja pokoleń, budowanie poczucia jedności oraz autentyczność. Wyjątkowość wydarzenia polega na tym, że uczestnicy festiwalu są jednocześnie wykonawcami.

O renomie gigantycznego przedsięwzięcia, jakim jest Thanks Jimi Festival i Gitarowy Rekord Guinnessa świadczy fakt objęcia wydarzenia honorowym patronatem przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który kilkakrotnie osobiście brał udział w biciu rekordu.

Warto też zauważyć, że prezentacja Gitarowego Rekordu Guinnessa była jednym z elementów, które zaważyły na przyznaniu Wrocławiowi miana Europejskiej Stolicy Kultury, a edycja w 2016 roku ma być jednym z jej wydarzeń flagowych. Z kolei część edukacyjna projektu, jaką jest Desant Gitarowy, czyli cykl bezpłatnych warsztatów gry na gitarze, wspierana jest przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Gitarowy Rekord Guinnessa oficjalnie odbywa się we Wrocławiu od 2003 roku, ale swoje nieśmiałe początki miał już wcześniej. Już w 1997 roku podczas warsztatów "Blues Express" kompozytorowi Leszkowi Cichońskiemu udało się zebrać na scenie 17 gitar grających "Hey Joe". Pomysł na tak duże przedsięwzięcie dojrzewał kilka dobrych lat. Największym sukcesem jak dotąd był maj 2012 roku, kiedy to utwór "Hey Joe" na wrocławskim rynku zagrano na 7273 gitarach.

Tegoroczną imprezę uświetnią obecnością gwiazdy rocka - zespoły Uriah Heep i The Animals, które po zakończeniu próby dadzą na Wyspie Słodowej Koncert. Dla słuchaczy radiowej Jedynki mamy 50 dwuosobowych zaproszeń. Można je zdobyć słuchając "Muzycznej Jedynki" .

Uriah
Uriah Heep

(materiały promocyjne/ag/tj)

Zobacz więcej na temat: Jimi Hendrix MUZYKA Wrocław

Czytaj także

Nie trzeba dobrze grać, żeby zagrać

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 17:19
- Taka okazja jest raz do roku na rynku we Wrocławiu - Leszek Cichoński, organizator zbiorowego grania. 1 maja tysiące osób zjadą się, aby zagrać wspólnie, a przy okazji może pobić Rekord Guinnessa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"The Times" ogłosił listę najlepszych gitarzystów wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 20:41
Na czele zestawienia brytyjskiego dziennik "The Times" znalazł się Jimi Hendrix. Zaskoczenie? Pewnie nie. Ale dalej lista aż roi się od niespodzianek.
rozwiń zwiń