Jedynka na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 19:44
Zakończyła się jubileuszowa 40. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni. Przebieg imprezy relacjonowała dla słuchaczy Jedynki Joanna Sławińska.
Joanna Sławińska i Andrzej Wajda w studiu radiowej Jedynki
Joanna Sławińska i Andrzej Wajda w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rozmów z jej gośćmi - twórcami, aktorami i organizatorami festiwalu - słuchać mogliśmy w audycjach: "Alfabet Kultury""Dosłownie Kultura", "Magazyn bardzo filmowy" i "Sobota z Radiową Jedynką".

Zapraszamy także na niedzielny "Tramwaj zwany kulturą” - 20 września po godz. 22.00 gościem Joanny Sławińskiej był Bartłomiej Topa, a w poniedziałek w "Rozdrożach kultury" po godz. 20.00 podsumujemy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni.  

Czytaj także >>>>
szumowska1200.jpg
Laureaci 40. FF w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Podczas tegorocznego festiwalu doszło do tragedii, w wieku 42 lat zmarł reżyser i scenarzysta Marcin wrona, twórca takich filmów, jak "Chrzest", "Moja krew", "Demon". Posłuchaj ostatniej rozmowy Joanny Sławińskiej z artystą >>>

Na program Festiwalu składają się: cztery sekcje konkursowe - Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych - oraz liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Najbardziej prestiżowy Konkurs Główny to wybór najciekawszych polskich filmów premierowych, debiutujących i nagradzanych na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. W historii Festiwalu po Wielką Nagrodę Złote Lwy sięgali tacy twórcy, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland czy Paweł Pawlikowski.

ag/ei

Czytaj także

Jerzy Skolimowski oczaruje widownię festiwalu w Wenecji?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 00:59
- Znajomi z zagranicznych mediów są ciekawi najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego. Reżyser utrzymuje go w tajemnicy i prawie nikt go nie widział, a jak sam twierdzi, jest to jego najlepszy obraz - opowiada Krzysztof Kwiatkowski, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieśń słonia" ze zjawiskowym Xavierem Dolanem

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 00:59
- Xavier Dolan świetnie gra i nadaje niezwykłą wartość filmowi "Pieśń słonia". Jest to bohater, którego chłoniemy, nie możemy od niego oderwać wzroku - opowiada krytyk filmowy Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń