"Wyszehradio" - nowa audycja w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:10
1 stycznia na antenie radiowej Jedynki zadebiutowała cykliczna audycja "Wyszehradio", powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Audio
  • O nowej audycji opowiadają prezes Barbara Stanisławczyk, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Adam Burakowski i wydawca Radosław Małkiewicz (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk z dyrektorem generalnym węgierskiego publicznego koncernu medialnego MTVA Miklósem Vaszilym
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk z dyrektorem generalnym węgierskiego publicznego koncernu medialnego MTVA Miklósem VaszilymFoto: Zich Zsolt/MTVA

Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V.

Czytaj także
huzar663.jpg
"Wojak Janosz" - poemat, który zna każdy Węgier

Bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio" był Sándor Petőfi – jeden z najsłynniejszych węgierskich poetów epoki romantyzmu, którego rocznica urodzin przypada właśnie 1 stycznia. W reportażu, przygotowanym we współpracy z węgierskim nadawcą publicznym – Radiem Kossuth słuchacze odwiedzą rodzinną miejscowość Sándora Petőfiego – Kiskőrös, w którym zlokalizowane jest interaktywne muzeum poświęcone jego poematowi pt. "Wojak Janosz". Ponadto w audycji pojawiły się rozmowy o polsko–węgierskiej historii, a także wspomnienie roku 2016 – roku Solidarności Polsko-Węgierskiej i wspólnie obchodzonych uroczystości m.in. sześćdziesiątych rocznic Poznańskiego Czerwca i Powstania Węgierskiego.

Na koniec programu słuchacze przenieśli się do Bratysławy. Słowacja bywa postrzegana przez ekspertów jako kraj najbardziej zainteresowany – spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej – współpracą z Federacją Rosyjską. Niekiedy nawet jako kraj o nastawieniu prorosyjskim. Na pytanie, jak jest naprawdę postara się odpowiedzieć red. Krzysztof Renik. Była to również symboliczna klamra programu "Wyszehradio", ponieważ matka bohatera audycji Sándora Petőfiego pochodziła właśnie ze Słowacji.

Audycja "Wyszehradio" jest wynikiem rozwoju współpracy radiofonii publicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej, zapoczątkowanej przez prezes Polskiego Radia dr Barbarę Stanisławczyk podczas jej spotkań z przedstawicielami nadawców publicznych z Węgier, Czech i Słowacji.

- Polskie Radio zaproponowało tworzenie wspólnego programu dla państw Grupy. Wydaje się, że nasze społeczeństwa za mało o sobie wiedzą. Chcemy informować o tym, co dzieje się w krajach członkowskich. Współpraca ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów. Jesteśmy bardzo skoncentrowani na kulturze zachodniej, na muzyce zachodniej, a za mało wiemy o tych twórcach i artystach, którzy żyją, pracują i tworzą w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Mamy wspólne cele i  projekty, które chcemy razem realizować, ale również problemy, które musimy razem rozwiązywać. Program "Wyszehradio" będzie emitowany w językach ojczystych krajów Grupy. Każde radio będzie w swoim zakresie produkować audycje we własnym języku przy udziale korespondentów i dziennikarzy zaprzyjaźnionych stacji – powiedziała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk zapowiadając powstanie nowej audycji.

Do słuchania radiowa Jedynka zaprasza w każdą niedzielę w godz. 20.30–21.00.

W piątkowych (30.12) "Sygnałach dnia" wyemitowany został materiał Marty Masłowskiej poświęcony audycji "Wyszehradio". Szczegóły w nagraniu.

***

info. prasowa/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ Słowacji: chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 19:09
- Słowacka prezydencja pracuje nad wieloma bardzo konkretnymi sprawami. Chcemy pokazać, że dla UE nie ma właściwie alternatywy. To przekonanie jednak nie blokuje nas przed krytykowaniem obecnego jej stanu, ale nie sądzę byśmy pomogli sobie i obywatelom, niszcząc zaufanie do Unii poprzez używanie słów mówiących o jej upadku - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Korcok, wiceszef słowackiej dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólny projekt Polskiego Radia i ukraińskiego Hromadskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 07:39
Codziennie rano na fali ukraińskiego Hromadskiego Radia emitowany jest "Polski Wariant". To półgodzinny blok informacyjno-publicystyczny przygotowywany w Warszawie przez dziennikarzy ukraińskiej sekcji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń