"14 punktów Wilsona" - historyczne widowisko na ulicach Warszawy z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 19:00
Zabytkowe zaprzęgi przejechały trasą z Łazienek Królewskich na Plac Zamkowy, gdzie odtworzone zostało spotkanie dwóch wielkich mężów stanu: Ignacego Paderewskiego i Thomasa Wilsona.
Audio
 • "14 punktów Wilsona" - widowisko historyczne (Jedynka)
 • Krzysztof Szuster zaprasza na happening "14 punktów Wilsona" (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Prof. Wiesław Wysocki o deklaracji prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona w sprawie niepodległości Polski. odc. 1
 • Prof. Wiesław Wysocki o deklaracji prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona w sprawie niepodległości Polski. odc. 2
 • Prof. Wiesław Wysocki o deklaracji prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona w sprawie niepodległości Polski. odc. 3
 • "14 punktów Wilsona" . Zapowiedź Doroty Piotrowskiej (IAR)
 • Krzysztof Szuster zapowiada widowisko cz. I (IAR)
 • Krzysztof Szuster zapowiada widowisko cz. II (IAR)
 • Krzysztof Szuster zapowiada widowisko cz. III (IAR)
 • Prof. Wiesław Wysocki o deklaracji prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona w sprawie niepodległości Polski. odc. 4
 • Z Łazienek Królewskich na Plac Zamkowy wyruszyła kawalkada zabytkowych zaprzęgów konnych. Materiał Grzegorza Krakowskiego (Aktualności/Jedynka)
 • Prof. Wiesław Wysocki o deklaracji prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona w sprawie niepodległości Polski. odc. 5
 • Zabytkowe zaprzęgi przejechały trasą z Łazienek Królewskich na Plac Zamkowy. Materiał Grzegorza Krakowskiego (Aktualności/Jedynka)

Ten niezwykły happening zorganizowała - w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości - Grupa Miłośników Tradycyjnego Powożenia ze wsparciem Radiowej Jedynki.

Organizator i reżyser widowiska Krzysztof Szuster podziękował Jedynce wskazując, że "to już kolejny raz Program Pierwszy Polskiego Radia pilotuje sympatyczne wydarzenie, ale i przybliża tę kulturę ruchomą słuchaczom".

Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski zwrócił uwagę, że Polskie Radio w tym roku obchodzi 93. rocznicę powstania, co oznacza, że jest niewiele młodsze od polskiej państwowości po odrodzeniu.

Zapowiedział, że publiczna radiofonia będzie bardzo obficie informowała o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości.

Posłuchaj
00:17 Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski o zaangażowaniu Polskiego Radia w obchody rocznicy odzyskania niepodległości (IAR) Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski o zaangażowaniu Polskiego Radia w obchody rocznicy odzyskania niepodległości (IAR)
Krzysztof Szuster Fot. Krzysztof Szuster

Kawalkada zabytkowych zaprzęgów konnych

O godz. 15 z Łazienek Królewskich na Plac Zamkowy wyruszyła kawalkada zabytkowych zaprzęgów konnych. - Najstarszy ma ponad 130 lat, a drugim powozem zwanym "lando vis a vis" niegdyś podróżował prezydent Ignacy Mościcki - wyjaśnił przed startem wydarzenia Krzysztof Szuster.

W pierwszym powozie zasiadł prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson (grany przez aktora Tomasza Marzeckiego) a towarzyszyli mu dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski i wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski oraz członkowie Grupy Miłośników Tradycyjnego Powożenia, przedstawiciele Polskiego Radia i dziennikarze Jedynki w strojach z epoki.

Zabytkowe zaprzęgi przejechały trasą z Łazienek Królewskich na Plac Zamkowy, gdzie odtworzone zostało spotkanie dwóch wielkich mężów stanu: Ignacego Paderewskiego (grany przez Marka Barbasiewicza) i Thomasa Wilsona.

Na scenie na Placu Zamkowym wróciliśmy do wydarzeń sprzed stu lat, które otworzyły Polsce drogę do niepodległości. Na zakończenie uroczystości odtworzony został hymn Polski w wykonaniu chóru Państwowego Zespołu Śląsk.


Posłuchaj
09:43 "14 punktów Wilsona" - widowisko historyczne. Zapraszamy do wysłuchania nagrania! "14 punktów Wilsona" - widowisko historyczne. Zapraszamy do wysłuchania nagrania!

 

Krzysztof Szuster 

***

100 lat temu prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Thomas Wilson przedstawił plan pokojowy w swoim słynnym 14-punktowym orędziu do Kongresu. 13. punkt dotyczył przyszłych losów Polski. Osobą, która przekonała Wilsona do ujęcia się za polskimi aspiracjami do wolności  był m.in. Ignacy Paderewski.

Zdjęcia Krzysztof Szuster.
Wideo Piotr Piorun.
kh/abi/kk

Czytaj także

"Nota Wilsona" trafiła do Archiwum Akt Nowych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 16:55
Dokument pokazuje zaangażowanie dwudziestego ósmego prezydenta Stanów Zjednoczonych w działania na rzecz niepodległości Polski.
rozwiń zwiń