Pasyjny koncert Monodii Polskiej w Studiu W. Szpilmana

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:20
Na pasyjny koncert Monodii Polskiej złożyły się pieśni zebrane przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem. Zabrzmiał przede wszystkim śpiew a capella, a także z towarzyszeniem liry korbowej. Koncert odbył się 24 marca o godzinie 17.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana. Koncert retransmitowany był w radiowej Jedynce w czwartek 29 marca po godz. 23.00.
Audio
  • Pasyjny koncert Monodii Polskiej w Studiu W. Szpilmana (Tu jest muzyka/Jedynka)
Monodia Polska
Monodia PolskaFoto: Mateusz Borny

Warianty melodyczne pieśni śpiewanych przez Monodię nie pokrywają się z tymi powszechnie znanymi ze śpiewników kościelnych. Były przekazywane w tradycyjny sposób - drogą ustną, z pokolenia na pokolenie. Poza skodyfikowanymi usłyszyliśmy też pieśni występujące tylko na północno-wschodnich rubieżach historycznego Mazowsza. 

Pieśni średniowieczne, renesansowe, barokowe i dziewiętnastowieczne przetrwały w tych stronach za sprawą zbiorowej pamięci i umiłowania tej muzyki przez drobną tamtejszą szlachtę oraz mieszkających za rzeką Kurpiów Zielonych. Całości towarzyszyła również rozmowa o śpiewaczych obyczajach wielkopostnych, którą z Adamem Strugiem przeprowadziła Magdalena Tejchma.

Skład zespołu:

Adam Strug
Jakub Korona
Jakub Kukla
Krzysztof Piaszczyk
Jan Woźniak
Hipolit Woźniak
Tymoteusz Woźniak
Jacek Zembrowski
Mateusz Kowalski
Wojciech Lubertowicz

abi/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak