Artyści prezentujący swoje dzieła łączą sztuki wizualne z muzyką. Na wystawę składają się m.in. wielkoformatowe i spektakularne instalacje dźwiękowe, których głównym modułem są głośniki w formie rzeźb. Na zwiedzających czekają też trzy sceny, których nagłośnienie zaprojektowali artyści.
Wystawę otwiera instalacja audio Konrada Smoleńskiego, złożona z 20 ogromnych kolumn trójdrożnych. Brzmienie, które z nich słyszymy, jest sześciokanałowym dźwiękiem bazującym na brudach i trzaskach dźwiękowych, które zazwyczaj są usuwane z nagrań.
Na drugim piętrze jest praca Cathy van Eck, kompozytorki, artystki dźwięku i badaczki historii sztuki. Artystka wykorzystuje sporych rozmiarów wiszący żółty głośnik.
Inni artyści zaproszeni na Canti Espositi to Sebastian Buczek, tworzący na pograniczu sztuk wizualnych, muzyki eksperymentalnej i technik audio, Gizela Mickiewicz, autorka obiektów, instalacji i rysunków, a także Vladan Radovanović, serbski kompozytor, Łukasz Rodziewicz, autor tekstów, obiektów audio, dźwięków oraz Łukasz Sosiński, twórca obiektów, instalacji i fotografii.
O wystawie i jej muzycznym obliczu mówił kurator Michał Libera.
W audycji wyemitowaliśmy również reportaż pt. "Szlakiem błękitnej nostalgii" zrealizowany przez Ewę Michałowską przy współpracy Wiesława Paszty.
***
Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: Michał Libera (kurator wystawy "Canti Espositi")
Data emisji: 18.05.2018
Godzina emisji: 21.10
ag/mg