Konkurs Powożenia o Trofeum Śląska

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 11:58
Balzakowskie powiedzenie o trzech najpiękniejszych widokach na świecie u nas sprawdza się bez fregaty pod żaglami, ale za to są rozpędzone konie i… Emilia Krakowska, a wszystko prosto z Koszęcina. 
Audio
  • Emilia Krakowska na zawodach w Koszęcinie (Czas pogody/Jedynka)
  • Muzykujące zaprzęgi na zawodach w Koszęcinie (Czas pogody/Jedynka)
  • Martyna Podolska rozmawia z dyrektorem Zespołu Śląsk Zbigniewem Cierniakiem i jego żoną (Sobota z Jedynką)
  • Martyna Podolska rozmawia z uczestnikami zawodów (Muzyczna Jedynka)
  • Podsumowanie konkursu w Koszęcinie (Kultura przed snem/Jedynka)
Konkurs Powożenia o Trofeum Śląska w Koszęcinie
Konkurs Powożenia o Trofeum Śląska w KoszęcinieFoto: Karolina Stąpór-Piorun/Polskie Radio

IV Międzynarodowy Konkurs Powożenia o Trofeum Śląska z Koszęcina relacjonuje nasza specjalna wysłanniczka. Spotkała tam aktorkę Emilię Krakowską, która podzieliła się wrażeniami z Koszęcina. To siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. - Jestem w Koszęcinie, bo to jest źródło pamiątki naszej wielkiej kultury, założonej i stworzonej przez pana Hadynę (współzałożyciel zespołu Śląsk - dop. red) - mówi aktorka. Zachwyca się pięknie odnowionym pałacem i podkreśla konieczność kultywowania tradycji. - Zakochani w Szopenie Japończycy więcej wiedzą o polskich tańcach ludowych niż my, którzy mamy je na wyciągnięcie ręki - mówi Emilia Krakowska

Martyna Podolska zwróciła uwagę na dwa muzykujące zaprzęgi powożone przez Andrzeja Kilańczyka i Jana Musiała pochodzące ze wsi Buczek i Dobroń. - Gramy muzykę łowicką, stroje też są łowickie, a tam są takie ogniste marsze i obery, że nie może być inaczej - mówi Andrzej Kilańczyk. W zawodach startuje już czwarty raz i deklaruje, że będzie trzymał się ludowych tradycji. Razem z Janem Musiałem prezentują łowickie tradycje weselne. Bryczkę, o której opowiadają, można zobaczyć na jednym ze zdjęć w galerii foto.

Ile waży łowicki, żeński strój weselny? Czym wyplatane są siedziska w weselnej bryczce? Posłuchań nagrań.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Reporterka: Martyna Podolska

Goście: Emilia Krakowska (aktorka), Andrzej Kilańczyk i Jan Musiał (uczestnicy zawodów)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 10.20, 10.29

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczne powozy opanują Koszęcin

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 13:14
- W zmaganiach weźmie udział 30 barwnych zaprzęgów: jednokonnych, parokonnych, trójki i czwórki. Będą też konie góralskie i, po raz pierwszy w Polsce, konie zimnokrwiste - mówi Krzysztof Szuster, organizator II Międzynarodowego Konkursu Tradycji Powożenia o Trofeum "Śląska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyliżansem a może drezyną? Czym podróżować po Bieszczadach?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:19
Wyprawa w Bieszczady zwykle kojarzy się z pieszymi bądź rowerowymi wędrówkami, podczas których turyści mogą nacieszyć oko niespotykanymi widokami. Okazuje się jednak, że wypad w góry może być jeszcze ciekawszy. Wszystko zależy od tego, jaki środek transportu wybierzemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niunio i spółka

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 09:35
Dziś odwiedzimy pewne miejsce. Mieszkają w nim bardzo sympatyczne zwierzęta. Mają cztery nogi, piękne grzywy i ogony. A na powitanie wydają radosne rżenie. To miejsce jest również miejscem akcji serii książek "Stajnia pod Tęczą".
rozwiń zwiń