X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 15:58
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się w dniach 17-22 września 2018 roku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. radiowa Jedynka. 
Audio
 • Joanna Sławińska rozmawia z Filipem Bajonem (Sygnały dnia/Jedynka)
 • Joanna Sławińska rozmawia z rzeczniczką 43. FPF w Gdyni Anną Wróblewską (Kultura przed snem/Jedynka)
 • Joanna Sławińska rozmawia z Gabrielą Muskałą i Pawłem Pawlikowskim (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Joanna Sławińska rozmawia z aktorką Anną Radwan oraz operatorem i reżyserem Adamem Sikorą (Kulturalna Jedynka)
 • Joanna Sławińska rozmawia z Wojciechem Smarzowskim (Ekspres Jedynki)
 • Borys Szyc opowiada Joannie Sławińskiej o pracy przy filmach "Zimna wojna" i "Kamerdyner" (Ekspres Jedynki)
 • Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz o filmie "Kler" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
 • Joanna Sławińska o swoich faworytach do nagrody (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Joanna Sławińska rozmawia z Krzysztofem Zanussim (Jedynka/Kulturalna Jedynka)
 • Joanna Sławińska rozmawia z Olgierdem Łukaszewiczem (Jedynka/Kulturalna Jedynka)
 • Joanna Sławińska i Piotr Czerkawski o festiwalu
Na program 43. FPFF składają się także liczne sekcje pozakonkursowe
Na program 43. FPFF składają się także liczne sekcje pozakonkursoweFoto: Mat.promocyjne

Do Konkursu Głównego 43. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, a do Konkursu Inne Spojrzenie  osiem. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Filmy ocenią trzy regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.in. Jury Młodych (wyłonione z konkursu Skrytykuj!), Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe.

Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Jerzy Skolimowski, który będzie gościem specjalnego uroczystego pokazu filmu „Na samym dnie”.

Na program 43. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.

Pamięć o wybitnych polskich filmowcach przywołają wybrane dzieła filmowe prezentowane w cyklach Czysta klasyka  In Memoriam oraz w ramach Pokazów Specjalnych  In Memoriam. Festiwal odda hołd pamięci zmarłych w minionym roku: Wojciecha Pokory, Piotra Szulkina, Tomasza Stańki, Wojciecha Wójcika, Antoniego Krauze, Aliny Janowskiej, Kazimierza Karabasza, Władysława Kowalskiego, a także przypomni wybitne filmy Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Munka.

Czysta Klasyka to jedna z najpopularniejszych sekcji towarzyszących Festiwalowi. Widzowie przypomną sobie zrekonstruowane cyfrowo wybitne filmy Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego. W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową  Instytutem Audiowizualnym, obejrzymy filmy z Polą Negri oraz przedwojenną superprodukcję „Szaleńcy” Leonarda Buczkowskiego z muzyką na żywo w ramach sekcji 100 Lat Niepodległości. Na program tej szczególnej, jubileuszowej sekcji składa się kilkanaście filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej - od Buczkowskiego, Wajdy i Kawalerowicza po Smarzowskiego i Komasę. Do tego widzowie obejrzą kilka odcinków serii „Historia w ożywionych obrazach” produkowanej od kilku lat przez WFDiF w Warszawie. Do historii odwołuje się również sekcja Pół wieku po Marcu. W tym cyklu zaprezentujemy filmy Janusza Kijowskiego, Radosława Piwowarskiego, Marcela Łozińskiego, Andrzeja Krakowskiego, Marii Zmarz-Koczanowicz, Jonathana Rozenbauma.

Jak co roku, w programie Festiwalu znalazły się Pokazy Specjalne. Projekcja zrekonstruowanego cyfrowo dramatu „Wrota Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gospodarzem wieczoru jest Telewizja Polska SA. Ponadto widzowie będą mogli porównać oba goszczące obecnie na ekranach kin filmy o legendarnych polskich lotnikach z Dywizjonu 303. Natomiast w sekcji Filmy z Gdyni zaprezentujemy trzy dokumenty i jedną krótką fabułę twórców związanych z miastem  gospodarzem. A dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

Jedną z najbardziej frekwencyjnych sekcji FPFF jest corocznie Gdynia Dzieciom. Podczas jubileuszowej, 15. edycji programu, przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, widzowie zapoznają się przede wszystkim z najnowszymi polskimi filmami dla dzieci i młodzieży, a także z klasyką polskiego kina familijnego oraz z wybranymi pozycjami kina światowego. Wezmą też udział w warsztatach i spotkaniach z twórcami.

Wszystkich gości Festiwalu, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów zapraszamy na Plener Filmowy na Plac Grunwaldzki, podczas którego można będzie obejrzeć filmy pełnometrażowe nagradzane w Gdyni, a także najlepsze polskie krótkie metraże ostatnich lat. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 43. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Programowi filmowemu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych towarzyszy szereg wydarzeń i imprez towarzyszących. Po raz trzeci zapraszamy na cykl prestiżowych spotkań branżowych Gdynia Industry. Tematycznie ułożone panele adresowane są do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. W tym roku w programie: prezentacje TVN i Polsat na temat możliwości współpracy z branżą filmową, 10-lecie Regionalnych Funduszy Filmowych, prezentacja oferty współpracy ze strony Malty, prezentacja Warsaw Kids Film Forum i Stowarzyszenia Polskich Producentów Animacji, dyskusja z okazji 10-lecia Studia Munka SFP, Debata Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy na temat dystrybucji i promocji międzynarodowej polskiej twórczości audiowizualnej oraz budząca ogromne zainteresowanie konferencja Kobiety Filmu 50/50 w 2020, poświęcona sytuacji polskich filmowczyń w odniesieniu do dyrektywy Komisji Europejskiej mającej wyrównać szanse kobiet i mężczyzn filmowców.

Ponadto w programie znalazły się takie wydarzenia branżowe, jak: Debata „Twarzą w twarz" z dyrektorem PISF Radosławem Śmigulskim, otwarte posiedzenie Rady PISF, która wytycza kierunki działalności Instytutu i zatwierdza Programy Operacyjne, spotkanie dla mediów na temat powstającego obecnie Gdyńskiego Centrum Animacji, najstarsze wydarzenie towarzyszące Festiwalu, czyli Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, fabularyzowane widowisko historyczne VR "Kartka z Powstania" przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury, warsztaty aktorskie Małgorzaty Potockiej. Podczas Festiwalu oraz po jego zakończeniu prowadzone będą badania - projekt naukowo-badaczy poświęcony profilowi turysty filmowego, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz badania marketingowe publiczności festiwalowej. W trakcie Festiwalu zostaną również wręczone Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ważnym wydarzeniem branżowo-filmoznawczym będzie konferencja naukowa "Polski film historyczny po 2005 roku" oraz wieńcząca ją dyskusja „100 lat niepodległości” z udziałem polskich reżyserów i producentów. W trakcie konferencji wręczone zostaną nagrody za Najlepszą Książkę Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Festiwal zaprasza na promocje książek poświęconych polskiemu filmowi i jego twórcom. Z widzami i gośćmi festiwalu spotkają się autorzy aż 11 książek biograficznych, popularyzatorskich, naukowych, wydawnictw albumowych. Przestrzeń festiwalową - plenerową i pod dachem - zapełni osiem wystaw tematycznych odwołujących się do historii i teraźniejszości polskiego kina.

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny przygotował jak co roku imponujący program edukacji filmowej młodych widzów. W programie m.in.: cykl debat Skrytykuj! i wykładów bazujących na repertuarze festiwalu, warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej”, Filmowa Gra Miejska, zajęcia przygotowujące do trzeciej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej oraz oprowadzania kuratorskie po prezentowanych wystawach.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędą się wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble. 

Podczas całego festiwalowego tygodnia emocje i wydarzenia festiwalowe rejestrować będzie ekipa Kroniki Festiwalowej, dowodzona przez Jerzego Radosa, a złożona ze studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Wajdy.

Spot festiwalowy powstał pod okiem Roberta Turły, jego autorem jest artysta wizualny Mateusz Kozłowski. Muzyka w spocie jest dziełem Marka Kuczyńskiego. Natomiast autorem plakatu, który stał się inspiracją spotu, jest Adam Żebrowski.

Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego; współorganizatorzy to: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury. Sponsorem Głównym 43. FPFF jest PKO Bank Polski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła radiowa Jedynka oraz Trójka - Program Trzeci Polskiego Radia.

Mat.promocyjne/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak