Dziennikarze radiowej Jedynki przygotowali wyjątkowy film, w którym wspominają Bogdana Sawickiego. "Tę radość i pogodę ducha miał na antenie i poza nią"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:36
Dziennikarze Programu 1 i bliscy współpracownicy z Polskiego Radia przygotowali specjalny film, w którym wspominają zmarłego przed dwoma tygodniami Bogdana Sawickiego – dziennikarza radiowej Jedynki, a także lektora i prezentera Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Materiały wspomnieniowe o Bogdanie Sawickim na antenie Programu 1 Polskiego Radia emitowane będą w czwartek 1 listopada.
Audio
  • "Uśmiech do całego świata". Reportaż Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok
  • Wspomnienie o Bogdanie Sawickim (Cztery pory roku/Jedynka)

We wzruszającym, ponad dwudziestominutowym filmie można usłyszeć wiele anegdot i opowieści związanych z Bogdanem Sawickim, a także zobaczyć pamiątki, również te przesłane i podarowane przez słuchaczy, posłuchać licznych, nierzadko osobistych i często bardzo dowcipnych wspomnień czy historii na przykład ze wspólnych wyjazdów na koncerty „Lata z Radiem”. Zmarłego dziennikarza wspominają m.in. Sława Bieńczycka, Małgorzata Raducha, Jolanta Fajkowska, Agnieszka Kunikowska, Daniel Wydrych i Roman Czejarek Jedna z ulubionych rzeczy, którą Bogdan robił na naszych koncertach. Na samym początku, kiedy trzeba było nagle zejść do publiczności, Bogdan mówi: „Słuchaj, może Ty sobie będziesz schodził po schodkach. Ja w bajerancki sposób zawsze potrafię zeskoczyć ze sceny.” Robił właśnie tak i to jest ten moment, ułamek sekundy uchwycony w obiektywie naszego radiowego aparatu – mówi dziennikarz.

To bardzo dziwne, takie trochę surrealne i niedorzeczne myśleć i mówić o Bogdanie w czasie przeszłym. Nie byliśmy kolegami z jednej redakcji, ale los zawodowo często nas splatał i bardzo dobrze nam się razem pracowało. O tym, że był świetnym dziennikarzem, zawsze doskonale przygotowanym ze znakomitym kontaktem ze słuchaczami – wiedzą wszyscyopowiada Agnieszka Kunikowska.

Redakcyjni koledzy Bogdana Sawickiego opowiadają nie tylko o tym, jakim był dziennikarzem, ale przede wszystkim, o tym jakim był człowiekiem. – Tu jest mikrofon, który otrzymał od słuchaczy, którzy tak bardzo kochali jego głos, jego sposób bycia, jego radość. Bo on tę radość miał i na antenie, taką pogodę ducha, i poza anteną. Bogdan też taki był prywatnie wspomina Sława Bieńczycka. O Bogdanie nie można mówić inaczej niż z uśmiechem, bo to był bardzo pogodny, bardzo ciepły człowiek. Pełen takiego wewnętrznego ciepła i stale uśmiechnięty. Czasami wbrew okolicznościom, jak w tych ostatnich, trudnych tygodniach choroby. Bogdan, cały czas jesteś z nami, przy tym biurku. I zawsze będziesz  – mówi Małgorzata Raducha. Miał zawsze takie optymistyczne spojrzenie na świat. Jaki był? Nie, on jest. On jest ciągle w naszej pamięci. Jego głos, ciągle, ciągle brzmi dodaje Jolanta Fajkowska.

Bogdan Sawicki współpracował z radiową Jedynką od 2009 roku. Prowadził m.in. „Cztery pory roku”„Lato z Radiem”. Od 2011 do 2015 roku współprowadził koncerty plenerowe „Lata z Radiem”. Z Polskim Radiem był związany od wczesnych lat 90., początkowo z rozgłośnią w Białymstoku, później z Programem I Polskiego Radia, gdzie prowadził magazyn „Zawsze 5 po…”. W 1999 roku rozpoczął pracę w pierwszym składzie zespołu „Inforadio” – tam prowadził poranny program „News and Talk”. Równolegle był lektorem w telewizyjnej Dwójce. W latach 2000-2002 współpracował z Polskim Radiem Bis jako autor i prowadzący poranny program informacyjno-edukacyjny „Wstawaj, szkoda dnia”. Bogdan Sawicki był gospodarzem Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, wydawcą programów informacyjnych, reporterem i autorem programu w TVP3 – „Odkryj Nowy Świat” poświęconego organizacjom pozarządowym. Od 2001 roku prowadził codzienny program informacyjny w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej – „Agrobiznes”. Zmarł w wieku 51 lat. Od pewnego czasu walczył z chorobą nowotworową.

Materiały wspomnieniowe będzie można usłyszeć w najbliższy czwartek 1 listopada m.in. w „Czterech Porach Roku” tuż po godz. 10.00 oraz w „Ekspresie Jedynki” (godz. 15.00-18.00).

***

Zapraszamy również do wysłuchania reportażu "Uśmiech do całego świata" Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok o Bogdanie Sawickim. 

"Zanim został gwiazdą telewizyjną i radiową, znaną w całej Polsce - pracował w biurze marketingu Polskiego Radia Białystok. Bogdan Sawicki to był dla nas po prostu Boguś - chłopak z uroczym uśmiechem, serdeczny, ciepły, tworzący głębokie relacje z wieloma osobami. Był nie tylko naszym przyjacielem, także świadkiem na ślubach czy ojcem chrzestnym naszych dzieci.

Wspaniałe warunki głosowe, prawdziwa umiejętność bycia charyzmatycznym prezenterem i zdolność porywania tłumów sprawiła, że jego nazwisko znakomicie kojarzyło się wielu ludziom. Stał się rozpoznawalny, bo był autentyczny i profesjonalny, lubił ludzi, a oni odwzajemniali mu się tym samym. Mimo oddalenia, interesował się sprawami Białegostoku i naszym życiem. Był naszym serdecznym przyjacielem i taki pozostanie na zawsze w naszych sercach".


 

Zobacz więcej na temat: Bogdan Sawicki W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Pożegnanie Bogdana Sawickiego. "Dla każdego miał zawsze dobre słowo"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 12:29
W Bazylice św. Floriana na warszawskiej Pradze rodzina, współpracownicy oraz słuchacze pożegnali Bogdana Sawickiego - dziennikarza radiowej Jedynki, lektora, prezentera Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Zmarł 16 października w wielu 51 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową.
rozwiń zwiń