X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wylicytowaliśmy 47 400 zł na rzecz Ryszarda Szurkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:16
W czerwcu 2018 roku Ryszard Szurkowski bardzo poważnie ucierpiał w kraksie podczas wyścigu weteranów w Kolonii, po którym przeszedł kilka operacji kręgosłupa i rekonstrukcji twarzy. Aby ułatwić Mistrzowi powrót do zdrowia, w radiowej Jedynce we wtorek 18 grudnia na rzecz Ryszarda Szurkowskiego licytowaliśmy pamiątki, przekazane na ten cel przez wybitnych polskich sportowców.
Audio
  • Andrzej Supron o Ryszardzie Szurkowskim (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Ryszard Szurkowski o Polskim Radiu (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Licytacja na rzecz Ryszarda Szurkowskiego w audycji "Piata pora roku" cz. 1 (Jedynka)
  • Licytacja na rzecz Ryszarda Szurkowskiego w audycji "Piata pora roku" cz. 2 (Jedynka)
  • Licytacja na rzecz Ryszarda Szurkowskiego w audycji "Piata pora roku" cz. 3 (Jedynka)
  • Licytacja na rzecz Ryszarda Szurkowskiego w audycji "Muzyczna Jedynka" (Jedynka)
Licytacja na rzecz Ryszarda Szurkowskiego
Licytacja na rzecz Ryszarda SzurkowskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Przedmioty na aukcję przekazali: Agnieszka Radwańska, Robert Lewandowski, Michał Jurecki, Kajetan Kajetanowicz, Łukasz Kubot, Czesław Lang, Włodzimierz Lubański, Jakub Przygoński, Kamil Stoch, Sobiesław Zasada, Zenon Jaskuła i Rafał Sonik.

Wylicytowane pieniądze - 47 400 zł - zostaną przekazane Fundacji "Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990", która organizuje zbiórkę pieniędzy na rehabilitację Ryszarda Szurkowskiego.

Pierwsza myśl, która pojawia się w wielu głowach po usłyszeniu "kolarstwo" to "Szurkowski". I na odwrót. Dla wielu "Szurkowski" przywołuje tylko jedno skojarzenie - "kolarstwo". Polski peleton pamięta wielu wspaniałych zawodników, ale to Ryszard Szurkowski był tym najważniejszym, którego jazda elektryzowała miliony kibiców przy trasie, przed radioodbiornikami i telewizorami. Teraz kolarski Mistrz znowu potrzebuje wsparcia w równie ważnym dla siebie wyścigu, jeśli nie najważniejszym - o swoje zdrowie.

- Jeżeli widzi się poprawę tego, co się w człowieku dzieje, to można być dobrej myśli i ta pozytywna myśl tworzy lepszą atmosferę niżby w organizmie nic w tym kierunku się nie działo. Po tych kilku miesiącach są już postępy, mam możliwość ruszyć ręką. Może jeszcze nie przenosić góry, ale już poruszać jedną, poruszać drugą ręką. Od kilku tygodni zaczynają pracować mięśnie nóg. Dziękuję wszystkim, którzy myślą o mnie w tej dosyć trudnej dla mnie chwili. Czuję to wsparcie i wszystkim mogę dzisiaj powiedzieć: oby do zobaczenia - mówi Ryszard Szurkowski.

Gdy na "zachodnich" szosach dominował Belg Eddy Merckx, w bloku wschodnim niedościgniony był właśnie Ryszard Szurkowski. Sławę przyniósł mu Wyścig Pokoju. Debiutował w 1969 roku. 23-letni wtedy kolarz wygrał drugi etap i przez kilka dni był liderem klasyfikacji generalnej, a ostatecznie do mety w Berlinie dojechał tuż za zwycięzcą. To było preludium do jego późniejszych sukcesów. W Wyścigu Pokoju zwyciężał czterokrotnie - w 1970, 1971, 1973 i 1975 roku. Wygrał też 13 etapów. Wrażenie robi również inna statystyka - przejechał w tym wyścigu 89 etapów, z czego 52 w koszulce lidera.

W kolekcji ma m.in. dwa srebrne medale olimpijskie w jeździe drużynowej na czas - w 1972 roku w Monachium i cztery lata później w Montrealu. Zdobył też cztery medale mistrzostw świata amatorów (dwa indywidualne i dwa w zespole), w tym ten najsłynniejszy z 1973 roku z Barcelony, gdy w wyścigu ze startu wspólnego zaatakował z czteroosobowej grupy, zwyciężył i wywalczył tęczową koszulkę (drugi był wtedy Stanisław Szozda). Na tych samych mistrzostwach triumfował z kolegami w drużynie. Biało-czerwoni powtórzyli ten sukces dwa lata później w Yvoir. W 1974 roku w Montrealu w rywalizacji ze startu wspólnego był drugi, przegrywając tylko z rodakiem Januszem Kowalskim. Co ciekawe, Szurkowski nigdy nie triumfował w Tour de Pologne. Wygrał za to aż 15 etapów i jest pod tym względem rekordzistą tej imprezy.

Po zakończeniu kariery w latach 1984-1988 był trenerem reprezentacji Polski. Największe sukcesy osiągnął z Lechem Piaseckim, który pod jego wodzą w 1985 roku wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata amatorów w wyścigu ze startu wspólnego. Trzy lata później doprowadził polski zespół do srebrnego medalu olimpijskiego w wyścigu drużynowym podczas igrzysk w Seulu.

Szurkowski był też założycielem pierwszej polskiej zawodowej grupy kolarskiej (1988), a później m.in. prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11). W Warszawie prowadzi sklep rowerowy.

Przyjaciel Polskiego Radia, jeden z ośmiu sportowców wyróżnionych tytułem "Osobowości sześćdziesięciolecia Kroniki Sportowej".

(mat.prasowe/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak